Dlouhý umělecky maďarský film, odhalující pravou tvář svobodné americké vědy" a gangsterské methody amerických imperialistů. Na příběhu maďarského profesora geofysiky Ákose, který pracuje na sestrojení přístroje pro objevování uhelných ložisek, a jeho rafinovaném zadržení v západní zóně při jeho pobytu v Berlíně autoři ukázali, jak poctivě maďarský vědec zůstává věren své vlasti a svému lidu. Jak naopak skutečnost kterou prožil, mu pomohla zbavit se falešných představ o práci některých západních vědců, kteří již dávno prodali svou čest bohu dolaru, a tím víc ho přimkla k boji lidu jeho země za mír a socialismus. Film, který nepostrádá napínavých situací, uvidí naši diváci v českem znění.(FILMOVÝ PŘEHLED 16 / 1953) (oficiálny text distribútora)

ripo

Stejně jako my filmem „Únos", pokusili se i maďarští filmoví umělci ztvárnit v tomto filmu důležité a aktuální mírové thema. Sáhli po problému, který již jednou zpracoval sovětský film, po problému postavení vědy v táboře míru a u imperialistů, problému kosmopolitického myšlení některých vědců. Ale přesto, že šlo o podobné thema jako v sovětském filmu „Čestný soud", podařilo se maďarským umělcům zvládnout toto thema novým způsobem. Ukázali poctivého vědce vlastence, který trpí falešnými ilusemi o humanitním poslání světové vědy, přímo v táboře imperialistů, aby jemu i ostatním otevřeli oči poznáním, že neexistuje světová věda, že existuje pouze věda a vědci, kteří slouží míru, a věda a vědci, kteří slouží agresivním plánům imperialistů. Autoři k tomu použili napínavé a zajímavé zápletky a vytvořili tak film, který zaujme a přesvědčí každého diváka a dá mu opravdu hluboké ponaučení o „dvou světech". — Je ještě třeba dodat, že ve filmu zhlédneme řadu výborných hereckých výkonů, zvláště výkon jednoho z nejpřednějších maďarských herců A. Somlaye v titulní roli. Filmový přehled 16/1953 ()