Paní Davisová

• USA Mrs. Davis
USA, 2023, 7 h 29 min (Minutáž: 48–60 min)

Hudba:

Jeff Russo

Betty Gilpin, Jake McDorman, Ben Chaplin, Tom Wlaschiha, Margo Martindale, Mathilde Ollivier, Barry Livingston, Darri Ingolfsson, Katja Herbers (viac)

Víra versus technologie a epická bitva v biblickém a binárním pojetí. Temný satirický seriál se odehrává ve světě, kde téměř všechna rozhodnutí činí počítačový algoritmus. Každá sezóna se zaměří na určitou záhadu nebo dilema, které se vyřeší na konci. (HBO Max)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (9)

Paní Davisová (2023)

Zrejme najdivnejší seriál svojej doby. Cítite, že má svoju kvalitu, ale aj tak máte pocit, že hranica medzi absolútnym nonsensom a geniálnym artovým dielom málokedy bola tak tenká. Minimálne v tom, čo nazývame mainstream.  Popravde celé dielo sa ukáže ako top alebo flop zrejme až po opätovnom pozretí a je nutné ho vidieť najlepšie v jednom kuse. Mne v tom bráni príšerná mustáž a vlasový preliv hlavnej mužskej postavy. Ak Lindelof vydá do sveta verziu s mužom bez tejto okrasy, tak si ten maratón dám. ()

Mother of Mercy: The Call of the Horse (2023) (E01)

Lindelof vždy rád riešil stret viery a vedy, ale Mrs. Davis má úplne inú atmosféru ako Lost či Leftovers, tak ťažko povedať, čo sa z tohto zvláštne pôsobiaceho projektu vykľuje. Humor môže byť ako pridanou hodnotou, tak mínusom, na to si ale tiež budeme musieť počkať. V pilote je toľko zvláštnych a takpovediac "od veci" scén, že sa to celé ťažko popisuje, ale som celkom zvedavý, čo bude ďalej. ()

Zwei Sie Piel mit Seitung Sie Wirtschaftung (2023) (E02)

Zvrat vo finále pilotu nám jasne stanovil, o čom bude, respektíve by mal byť celý seriál. Avšak niekoľko udalostí už hneď druhej časti nám dáva najavo, že všetko môže byť inak a nakoniec sa dozvieme, že všetko je ešte úplne inak. A možno aj ten zvrat na konci prvej časti je reálny. Ale ktovie, snáď to má vpred premyslené aspoň Lindelof, na čo sa ale spoľahnúť nedá. ()

A Baby with Wings, a Sad Boy with Wings and a Great Helmet (2023) (E03)

Jedna z najdivnejších seriálových epizód, aké som kedy videl. A vlastne ma momentálne nenapadá nič zvláštnejšie. Či je to zvláštnosť v pozitívnom, alebo skôr negatívnom zmysle slova, ukáže čas, čiže nasledujúce epizódy. Hovorím predovšetkým o druhej polovici epizódy a nezmyselnej hre s mečom. Odvaha tvorcom každopádne nechýba, čo sa samozrejme cení. ()

Beautiful Things That Come with Madness (2023) (E04)

Aj štvorka je úplne iná ako predchádzajúce epizódy a asi sa na ňu najlepšie pozeralo kvôli fotogenickému prostrediu. USA, Škótsko a tentokrát už Rím a Vatikán, čiže mali by sme byť bližšie ku grálu. Dej je tak extrémne od veci, že tomu žiaden hltač seriálovej tvorby nebude môcť uveriť. Či to bude na konci dávať zmysel je ešte menej jasné, než na konci prvej epizódy. No a záver je tak ad absurdum, že mu neuverí ani ten, komu pripadal doterajší priebeh príliš konvenčný. ()

A Great Place to Drink to Gain Control of Your Drink (2023) (E05)

Po štyroch epizódach by som to nepovedal, ale epizóda číslo 5 ponúka formou retrospektívy odpovede na viaceré šialené otázky položené počas necelých štyroch divokých hodín. Až mám dojem, že rozprávanie pri ohníčku na ostrove je vtipný odkaz na Lost, kde sme si mysleli, že záverečným rozprávaním pri ohníčku sa dozvieme odpovede na všetky otázky a nakoniec k tomu nedošlo. ()

Pool for Love (2023) (E06)

Zase úplne iná epizóda, než tie predchádzajúce. Tentokrát ide o jeden premyslený heist, od príprav na mieste činu, cez samotnú akciu až po prekvapivé odhalenie. Simone pochádza z kúzelníckej rodiny a tým pádom si nikdy nemôžeme byť istí, čo je realita a čo iba trik. Je to síce stále "od veci", ale dovolím si napísať, že emócie tentokrát fungujú presne podľa mojich predstáv. ()

Great Gatsby 2001: A Space Odyssey (2023) (E07)

Najsignifikantnejším znakom seriálu je to, že každá epizóda sa čo najviac odkláňa zasadením deja do iného prostredia, ale aj tým, čo sa odohráva, od tej predchádzajúcej. Tým pádom aj striedame žánre. No a samozrejme tým, že je to celé extrémne trhlé a menej uchopiteľné. Podobné je aj predfinále, ktorému by už viac prospelo vyčistenie od zrejme Lindelofových obľúbených wtf scén. Ide sa ale našťastie celkom priamo na vec a ocitáme sa tam, kde to celé malo spieť. Konečný verdikt ale dá až finále a ono sa to aj celé môže celkom ľahko zosypať. ()

The Final Intercut: So I'm Your Horse (2023) (E08)

Lindelof a spol. tentokrát dotiahli svoj projekt do záveru, ktorý ponúka odpovede a všetko uzatvára. Či to dáva zmysel, na to ani finále nedáva odpoveď, každopádne sa odkryje, či skôr potvrdí hlavná téma seriálu. Kto-čo je Mrs. Davis je celkom prekvapivé a rovnako wtf, ako množstvo scén a nápadov v celom seriáli. No a za zmienku stojí aj posledný záber celého dielka. ()