Karlos80

Krátce po atentátu na Caligulu, viz první filmové záběry na tekoucí krev po schodech k jeho vavřínovému věnci. Historický snímek o jedné z nejmocnějších a nechvalně proslulých žen starověkého Říma, která si komplotem dělala zálusk i na samotný trůn, kam chtěla pravděpodobně dosadit svého syna Britannika, za kterého by zřejmě prozatím vládla se svým milencem jako regentka. Hezké filmové drama, kombinace politiky, lásky, ctižádosti, zločinů, nebo třeba i pronásledování křesťanů, tady jsem přesvědčen o tom, že začalo až za vlády císaře Nerona, následovníka Claudia, nicméně i tak to to v konečném součtu nebyla žádná vada na kráse. Belinda Lee je ve své roli sexuálně nenasytné, okouzlující ale i bezcitné vražedkyni perfektní, císař Claudius je tu jako vyloženě vedlejší postava (ve filmu se ukáže celkem asi jen na 5. minut a jeho vizáž je spíše pak zklamáním, zvláště pro všechny ty, kteří ho znají ze skvělé Gravesovi adaptace "Já Claudius, později i zfilmované, to byl patrně nejlepší Claudius vůbec, a moc bych za to nedal, že takový byl i ve skutečnosti), jednu z rolí i když krátkou, ale o to více v parádní scéně komplotu (tak asi to tenkrát ve starém Římě skutečně asi fungovalo), si zahrál i mladý Giuliano Gemma. Poslední scéna orgie, která se mění v definitivní porážku, se rovněž docela povedla. Po historické stránce je film celkem věrohodný historickým událostem, dokonce i v nějakých jménech, například takový Narcissus byl skutečná postava z Claudiovi doby panování, věnoval se císařské korespondenci. Právě on, tenkrát definitivně vyřešil krizi týkající se Messaliny jejího milence (posledního z opravdu dlouhé řady), milence zatkl a dal ho popravit a Messalinu, třetí Claudiovu manželku dohnal k sebevraždě. Bohužel o ztrátu vlivu ho paradoxně zase připravila poslední žena Claudia, Agrippina ml., další veliká intrikářka z doby Juliovsko-Claudiovské dynastie. Claudius to opravdu neměl lehké, zejména se dvěma posledními ženami (ženat byl pak celkem 4x). O filmu bylo napsáno že je o něco zajímavější než průměrné peplum a s tím já souhlasím. 3,5/5*. ()

Martin741

Messalina bola  aje uz notoricky znama zena z cisarskeho palaca v Antickom Rime, matka Caligulu /Boticka/. Kulisy su nadherne, fakt tak krasne kulisy som uz dlho nevidel. Na cisarskom dvore v antickom Rime boli bezne intrigy, vydieranie, spehovanie, udavanie, travicstvo /cisara Claudia otravili hubami/, spekulacie, ojeby, vyssim sarzam mnohi menej vyznamni uradnici liezli do prdele - to je dnes uz jasne kazdemu, to je dnes uz vlastne foklor. Po Caligulovi /Boticka/ sa vlady v Rimskej Risi ujal koktavy Claudius. Ono ani tych par rokov Caligulovej vlady- vladol 37 - 41 po Kristovi nijak neohrozilo rimsku ekonomiku a hospodarsky rast. Caligulove - a neskor i Neronove - uchylarny, vystrelky a zvrhlosti boli obmedzene  na 5 - 7 vladnych budov. Politika Caligulu a Nerona nijak neohrozila Imperium. Spiros Fokas /Rambo 3, odia Il Prossimo Tuo 1968/ bol na urovni,  dobry herecky vykon, mlady Giuliano  Gemma /Arizona Colt/ bol troch vzadu.  Cim viac filmov pozeram s Gemmom, tak musim napisat, ze mi prestal vadit. Predstavitelka Messaliny Belinda Lee mala roku 1962 este slusny film Constantino il Grande, z dalsich znamych hercov tam bola Paola Pitagora /le Serpent 1973, Kleopatra 1963/. Jo, jo, Taliansko ma z europskych statov najuchvatnejsiu historiu a Rimska Risa bol vlastne prvy globalizacny projekt v Europe, ze jo   : 89 % ()