Pozri, čo si ma prinútil spraviť

(festivalový názov)
  • Česko Je to jenom tvoje vina (festivalový názov) (viac)
Holandsko, 2022, 84 min

Tri ženy a tri príbehy domáceho násilia. Režisérka Coco Schrijber skúma príbehy žien, ktoré v nutnej obrane zavraždili svojich násilných partnerov. Dokument však vychádza za hranice výpovede týchto žien a prináša komplexný sociologický a historický pohľad na násilie páchané na ženách v minulosti aj dnes. (MFFK Febiofest)

Vajonek

Zajímavé, silné, důležité téma. Dokumentu o něm ale podle mého názoru trochu škodí, že je z velké části vyplněn věcmi, které by v něm vůbec nemusely být. Mluvím např. o některých, zřejmě na efekt hrajících (a na mě nefungujících) záběrech rozpíjející se červené na obrazech, o dětech stojících a hovořících před obrazem v galerii atp. Tyto z mého pohledu trochu zbytečné vycpávky (dle autorů zřejmě chtěné metafory, osobitý styl vyjádření) jsou tu pak na úkor výpovědí žen-obětí-pachatelek, které mohly být podrobnější, hlubší, delší (ačkoli i takto ty ženské celkem obdivuji, že byly ochotné se o svých často až hororových zážitcích rozpovídat na kameru). Nejvíce mě zasáhlo vyprávění Rosalby, to byla taková síla, že jsem uvažovala, jestli nakonec kvůli ní a tomu, jak to bylo podané, nejít na čtyři hvězdy. A pak ty autentické záběry ze sklepa bytového domu či z výtahu, které v průběhu filmu nebyly nijak zvlášť objasněné (což je také trochu škoda), mi zpětně, poté co jsem si k případu brazilské právničky dohledala více informací, připadají také docela děsivé. Celkově lepší tři hvězdy a 60 %. ()