La caída

Aljak

Niečo na štýl škandálu v americkej gymnastike, avšak v prevedení mexických skokaniek do vody. Film prináša tému sexuálneho obťažovania v športe a odvekú dilemu "zradiť" trénera vs. tešiť sa zo športových úspechov. Film sa prezentuje ako "inspired by true events", ale v podstate je to skôr akýsi kenotaf všetkých športovkýň, ktoré čelili a čelia sexuálnemu obťažovaniu zo strany trénerov. Príbeh a spracovanie sú na dobrej úrovni, oceňujem aj ten psychologický rozmer filmu a neustálu dilemu hlavnej postavy. Ale napriek tomu niečo tomu chýbalo, lebo miestami to pôsobilo veľmi utiahnuto. Ten koniec ... bol divný. 3* (malo to na viac) ()

flanker.27

Sportovní filmy jsou víceméně dvojího druhu. Buď oslavují velký sportovní počin nebo velkého sportovce, všechny ty Zázraky na ledě, Legendy 17 a podobně, nebo naopak oslavují "ducha sportu" skrze nějakého toho sympatického outsidera, kde nám je zpravidla více či méně komediálním stylem předkládáno to poselství o pravém duchu sportu, kde není důležité vyhrát, ale zúčastnit se (Eddie the Eagle, Kokosy na sněhu a podobně). Tedy, abych použil jednu repliku z filmu, to nejlepší co z člověka sport dostane. Zato příběhů o tom nejhorším, co z člověka sport dostane, převedených na plátno, snad není ani jako šafránu a nejvíc se takové momenty najdou asi jako nějaké velmi vedlejší linky těch filmů, které jsem jmenoval předtím. Samozřejmě v dnešní atmosféře metoo lze čekat, že se podobné zápletky ať již skutečné či pouze "skutečností inspirované" jako tento začnou objevovat více, a nemusí jít zrovna jen o sexuální zneužívání (vzpomeňme třeba na Bélu a Martu Karolyiovy v americké gymnastice, kdy všichni věděli, co se děje, ale protože to přinášelo medaile a navíc šlo o "uprchlíky do svobodného světa", všichni se kolektivně dívali jinam). Pokud ano, pak doufám, že se zjeví především za účelem upozornění na skutečné problémy a nikoli jen pro vezení se na aktuální vlně. K filmu samotnému. Cítím velmi smíšené pocity, několik scén je velmi dobře napsaných (třeba když se trenér ke konci pokouší hlavní hrdinku manipulovat předstíranou omluvou a "sebeotevřením"), jindy ale příběh postrádá logiku (třeba když nová mladší parťačka vůbec nepostrádá svůj deník). Navíc dle mého film ne úplně dobře buduje vztah mezi oběma plavkyněmi, kdy začnou mít víc společných scén až skoro ke konci, a to včetně tréninku (přitom první polovina filmu je vyplněná často dost zbytečnými scénami). Navíc mi vůbec nesedl závěr. Ano, za dané situace najít správné řešení (či spíše jakékoli řešení) určitě nebylo jednoduché, ale to, jak se zachovala hlavní hrdinka, by spíš jen způsobilo skandál, než aby to mladší holce nebo komukoli jinému nějak pomohlo. Celkově určitě nejde o špatný film, nicméně jeho nejsilnější stránkou je asi kamera, příběhem a psychologicky naneštěstí zůstává někde na pomezí realistického filmu ze sportovního prostředí a umělé fikce. ()

viperDavid

Oběma herečkám ani skutečným "hrdinkám" film moc nepomohl. Stopáž je často nudná a nedramatická, přitom děj a hnus v jednom je silný sám o sobě. Nicméně bohužel to nebude poslední příběh s podobnou tématikou. Mnohem lepší byl Athlete A, který byl sice dokumentární, ale zase nic nevynechali. ()

Sidonka

Sportovní film Pád je inspirovaný skutečnými událostmi. Hrdinkami jsou dvě sportovkyně, které trénují synchronizované skoky do vody a připravují se na letní olympijské hry.  Jedna je ve svých 26 letech (hraje jí o 10 let starší herečka) na konci kariéry a druhá, teprve 14-letá na jejím začátku. Hlavní hrdinka si nepřipouští nepřístojné chování trenéra, patrně vzpomínky na sex.obtěžování potlačila a sama v sobě zapírá. Při tréninku, kterému obětuje hodně, navíc bere antibiotika a je oslabená nemocí, ale své poslední šance na tu nejcennější medaili se nechce vzdát. Ano, víme, že pro medaili se musí lecos obětovat. Ale stojí ta medaile vždycky za to nebo je lepší jí oželet? Zvlášť když život a důstojnost závodnice mnoho neznamená, hlavní je, že vyhraje země, jíž sportovkyně zastupuje. Roli trenéra-svůdce náctiletých dívek, jemuž by se medaile z olympiády samozřejmě taky šikla, dostal herec, který na ní nepasuje. Film je točený takovou tou polodokumentární formou, kdy se některé záběry vlečou a jiné důležité jsou zbytečně přeskakovány. Průměrně natočené, mohlo to být lepší, dramatičtější, včetně hlubší psychologie, ovšem filmů ze sportovního prostředí se točí málo a kdo chce nahlédnout pod pokličku vrcholového sportu a zneužívání či přetěžování sportovkyň, nevšedního líbivého světa plného falše, má jednu z mála příležitostí... Citát: „Sport z tebe vytáhne to nejlepší, ale i to nejhorší.“ ()

• Filmovalo sa v Mexiku a Grécku. (MikaelSVK)