Temná a surrealistická komédia Severania sa odohráva na zašlom sídlisku v 60. rokoch. Zatiaľ čo sa z matky mladého chlapca Thomasa pomaly stáva svätica a jeho otca napĺňa nezvládateľná frustrácia, Thomasa začnú pohlcovať udalosti vo večernom spravodajstve. V tomto úteku pred realitou ho podporuje poštár Plagge, ktorý prečíta všetku poštu a pozná všetky bizarné a intímne tajomstvá excentrických obyvateľov sídliska. (Edisonline)

Mulosz

Jakkoliv je tento Warmerdamuv film obecne povazovan za jeho nejlepsi, mne osobne prisel nakonec jako nejslabsi ze ctverice, kterou jsem mel od tohoto autora moznost zhlednout. Po formalni strance je snimek je bezchybny, lec vystaci tak na hodinu dobre zabavy, druha hodina je vzhledem ke konstatni forme uz premrstena, tak dlouho divak neni schopen vydrzet sledovat to temer nic, co se mezi temi polovysinutymi postavami v ramci jedne ulice a prilehleho lesa odehrava. Dilo je systematicke a dobre drzi pohromade, to mu nelze uprit. V konecnem dusledku vsak mam mnohem lepsi pocit ze vsech ostatnich filmu tohoto rezisera, byt bych vsak k nim vyjma Poslednich dnu Emmy Blankove, ktere byly bez chyby, take nasel vyhrady. V Cisnikovi se genialni pasaze stridaji s hluchymi misty a Grimm trpi predevsim hereckou neucasti Warmerdama, jakkoliv se to muze zdat povrchni, priznejme si, ze filmy prave Warmerdama, ale take treba Kitana, Michalkova nebo Allena jsou razem polovicni, kdyz v nich vyse jmenovani zaroven take nehraji. To vsak nic nemeni na tom, ze jsem si tyto filmy uzil vice nez zbytecne dlouhe a temer dve hodiny nemenne Severany - nehovorim ted o zvratech mezi postavami, nybrz predevsim o forme. Kazdopadne moc dekuji organizatorum Febiofestu, ze umoznili divakum seznamit se s osobnosti Alexe van Warmerdama, s autorem, jenz je ve sve zemi kultem, u nas vsak temer neznamym. ()

Enšpígl

Tak tohle mohlo vymyslet snad jedině společné dítě členky Addamsovi rodiny a Forrest Gumpa, protože jinak to není možný. Jako mělo mně napadnout, že jedině v zemi kde se v cofee shopech kouří mařenka po kilech může vzniknout podobnej úlet. Já se pro neustále otevřenou hubu nemoh ani smát. Podobně ujetý lidský panoptikum se fakt jinde nevidí. Jeden tragéd stíhá druhýho. Reakce dotyčných jedinců se nedá absolutně předpovídat, scény jsou vyprávěny s takovou směšnou absurdností, že jsou na telefonát Chocholouškovi a úplná perla tohohle absurdna spočívá právě v tom, že vše působí naprosto vážně, jako kdyby se takhle všude žilo. No, to co tady vytvořil holandskej režisérskej synek za monstr úlet s přehledem překonová i populární Klausovi zahraniční akce s propisovačkama. ()

Malarkey

Alex je prej v Holandsku hrozně úspěšný režisér. U mě svojí absurdností zase tolik neuspěl a to ani u Seveřanů, kteří jsou údajně jeho nejúspěšnějším filmem. A já se ani nedivím. Svojí absurdností tady vytváří celou řadu situací, u kterých jsem nevěděl, jestli se smát nebo kroutit očima z nepochopení. První půlka, která byla spíš k smíchu a vedla by spíše ke čtyřem hvězdám se nicméně přehoupla do druhé půlky, která je daleko vážnější a zkouší zasáhnout i pár lidských charakteristik. Já ale tyhle brutální filmové skoky nemám moc rád. Ani pes, ani kočka. Takovej kočkopes. Jako všechny ostatní Alexovi filmy. Viděno na základě Challenge Tour 2015 ()

topi

Moje druhé setkání s režisérem Alexem van Varmerdamem a už jsem okamžitě pochopil, že jeho filmy nejsou pro oči tuctových diváků, ale že jeho filmy jsou divný a bizarní. Což je pro mě značka ideál!! Tolik různých bizarních postaviček, chlap, co je stále posedlý sexem a jeho manželka, která začíná být pobožná víc a víc, nebo další pár, chlap, kterej je myslivec a jeho věčně nadržená žena, do toho pošťák, kterej bizarním způsobem otevírá a čte cizí poštu a další a další postavy a postavičky, krerý se ve filmu vyskytujou, to je podíváná, která vám vytlačí oči z důlku! Tohle je total originál a surrealistická jízda od začátku až do konce! Tohle se prostě musí vidět. Ale pozor, pokud, už jste viděli nějakej film od tohoto režiséra a nelíbil se vám, tak ruce pryč od téhle ujeté šílenosti. Já jsem se bavil absolutně dokonale! Takové panoptikum podivných lidí se jen tak nevidí. A ještě ta hudba - to je taky kapitola sama pro sebe! Pro mě jasná kultovka!! ()

slunicko2

Film na podporu přistěhovalectví do Nizozemského království. 1) Zdá se, že legenda o tom, že existuje Holanďan se smyslem pro humor (i když ulítlým), je pravdivá. K dobrému porozumění je třeba mít v sobě holandskou krev, nicméně i tak je patrné, že holandský venkov (nutno dodat že v 60. létech 20. století) asi nebyl to nejlepší místo k životu. Jistěže každá nieuwbouw-wijk nemusí nutně sestávat z jedné ulice, školy, řeznictví, uměle vysazeného lesíku a dvacítky velmi, ale velmi zvláštních lidí. 2) 40letý scénárista a režisér Alex van Warderdam si zahrál pošťáka. Své ženě 35leté Annet Malherbe svěřil roli Marthy (sexuálně odmítavá řezníkova manželka). Jeho bratr Marc mu asistoval při režii a další bratr Vincent složil hudbu. 3) Podobným surrealistickým kafkiádám sluší spíš kratší rozměr (řekněme hodina). 4) Zapáleným fanouškům De Noorderlingen doporučuji dada burlesku divadla Sklep Penziónek. ()