Příběh česko-německého neporozumění

Kapitola 1: Kořeny (E01)

(epizóda)

Kde se vzala nevraživost mezi Čechy a Němci? Co komplikovalo vzájemné soužití za Rakouska-Uherska? A co přinesl vznik samostatného Československa? ... Na území dnešní České republiky žili od středověku společně česky a německy mluvící obyvatelé. Teprve v průběhu 19. století se však obě skupiny začaly proti sobě vymezovat nově formulovanými nacionalistickými tématy. Vznik Československa v roce 1918 lze sice zpětně vidět jako šanci pro normalizaci vzájemných vztahů, právě za první republiky se ale nakonec vztahy Čechů a Němců ještě vyostřily. Velkým dílem k tomu přispěla také velká hospodářská krize. (Česká televize)

sportovec

Historický výklad postrádá historický rozměr; určovatelem poločasu rozpadu ve výkladu historiků střední generace je fatální pominutí dobových forem velkoněmeckého šovinismu a snahy o germanizaci českého národa. Poměr aktivismu a negativismu, který byl určující pro realizovatelnost německočeské národnostní menšiny do vládnoucího politického československého národa, podobný krok během První republiky neumožnil, jak naznačil osud novoaktivismu z druhé poloviny třicátých let. Nacisté podobný výhled znemožňovali, jak současníkům mohla naznačit Hitlerova tiskovina MŮJ BOJ. A tyto "drobnosti" se netýkaly jen nás. A malá připomínka na závěr: vláda První republiky byla důsledně československá, nikoliv česká. Největší předností pořadu jsou dobové filmové záběry, které jsou bohužel blíže nekomentovány, a proto divákům nic nezvěstují. ()