Bez konce

(festivalový názov)
Komédia / Krimi / Mysteriózny
Nemecko / Irán / Turecko, 2022, 113 min

Nader Saeivar se podílel na scénáři Tří tváří Jafara Panahiho, aby mu slavný tvůrce pomoc oplatil při Saeivarově režijním počinu nejen v totožné roli spoluscenáristy, ale i spoluprací na střihu. V centru kafkovské noční můry stojí Ayaz, poctivý úředník, jehož jediným snem je mít vlastní byt. K jeho uskutečnění se dopustí nepatrného podvodu, který však neunikne pozornosti tajných služeb. Ty jej neustálou šikanou dostávají do stavu psychotického sevření, ze kterého není úniku. Bez konce patří mezi snímky, které s přímočarým realismem poukazují na kontrolu a ponižování vybraných jedinců ze strany jakéhokoli autoritářského režimu. (MFF Karlovy Vary)

Chrysopras

Příjemný překvapení. Drobnokresba vztahu agenta a jeho nedobrovolného spolupracovníka. Navíc jsem si nedokázal propojit hned ten truchlivý úvod s dalším pokračováním, takže mi pořád šrotovalo, jak je to s příběhem provázaný ( a dozvěděl se to až ke konci v možná nejlepší scéně filmu ve výslechové místnosti - i režijním pojetím ). Oba hlavní herci vynikající. 57. KVIFF ()

mrtvej_pes

Dva hlavní herci jsou výteční, režie sebejistá, i v pomalejších okamžicích dokáže film udržet divákovu pozornost. Občasný černý humor k dění filmu naprosto pasuje. Film ale nakonec nezanechává moc silný dojem. Myslím, že to potřebovalo trošku větší nadhled - přeci jenom je to thriller, jehož ústředním tématem (krizí) je nedostupnost bydlení. Delší záběry, ve kterých vše spočívalo v hereckých výkonech, jsou nejlepšími částmi filmu; snad bude příští režisérův projekt nějaké depresivní drámo s velkým množstvím existenciálně-těžkého ticha, má na to. ()

dubinak

Mělo to silné momenty, ale mělo se hrubě ubrat na stopáži, protože to tempo bylo vražedně pomalé. Navzdory politicko-sociálnímu přesahu a kritice íránského režimu, jsem se k tomu nebyla schopná ponořit hlouběji a asi v tom hrála roli i občasná antipatie k hlavnímu hrdinovi. Mít to trochu lepší spád a přesto si udržet tu tísnivou, ponorkovou atmosféru, ocenila bych zdejší kafkovské motivy více, protože potenciál tam je cítit, ale takhle mě to vážně spíš uspávalo. KVIFF 2023 ()