Motýlie projekty - Európa

(festivalový názov) (TV film)
  • Česko Motýlí inspirace (viac)
Nemecko / Francúzsko / USA, 2022, 52 min

Réžia:

Pierre Bressiant

Motýli jsou pro většinu lidí zosobněním elegance a křehké krásy. Pro vědce jsou ale společně s můrami nekonečným zdrojem inspirace. Zjistěte, jak mohou pomoci ovlivnit budoucnost našeho světa... Motýli a můry. Půvabní a krásní, poletující a vznášející se na naší jarní a letní obloze. Jejich jemné choreografie oslnivých barev patří k nejúžasnějším v říši zvířat. Jejich krása ale není to jediné, co mohou nabídnout. Prostřednictvím čoček výkonných mikroskopů vědci objevují poklady génia a nečekaná tajemství, která lze přizpůsobit a použít, aby byl náš svět lepší a udržitelnější. Tento film je cestou do nano-dimenzí motýlů, od špičkových laboratoří po celém světě až po nejhlubší lesy a levandulová pole, kde se setkáte s úžasnými druhy motýlů. Věděli jste, že výzkum motýlů může dokonce inspirovat objevy v mnoha různých oblastech, jako jsou energetická účinnost, medicína a operace, nebo dokonce při odhalování toxických látek za účelem záchrany životů před teroristickými chemickými nebo plynovými útoky? Dokument vysvětlí i některé neuvěřitelné chování a schopnosti motýlů. Motýli a můry poskytují lekce o tom, co je možné v těch nejmenších měřítkách. Ale také nás varují před tím, co je v sázce, pokud nedokážeme ochránit toto nekonečně vynalézavé, ale křehké přírodní prostředí. (TV Prima)