Peníze zdarma

(festivalový názov)
všetky plagáty

Dospělí obyvatelé tří vesnic v Keni mají po dobu dvanácti let dostávat dvacet dva dolarů měsíčně. Právě tolik by jim podle neziskovky GiveDirectly mělo stačit na to, aby se vymanili z bídy. Dostávat peníze zadarmo vypadá na první pohled ideálně, pak ale přijde první splátka a komunita se začne měnit. Někteří mohou začít chodit do školy. Jiní si opraví dům, vykopou studnu nebo si koupí krávu. Jenže za čísly se skrývají osudy konkrétních lidí. Jejich příběhy se organizaci zaměřené na výsledek do tabulek a analýz zachytit nepodařilo. GiveDirectly narýsovala pomyslnou čáru – lidé na jedné straně dostali šanci na lepší život, ti na straně druhé už ne. Experiment tak změnil také vztahy mezi komunitami i příbuznými. (Jeden svět)

JitkaCardova

Snímek se ztrácí v tom, jakou linku chce sledovat. Jestli téma nepodmíněného příjmu a plusy a minusy při jeho realizaci v praxi, anebo specifické překážky, na které narážejí charitativní organizace v terénu, i když dělají co mohou. To jsou dvě hodně odlišné věci. K nepodmíněnému příjmu toho film mnoho nepřinesl, kromě teoretických proklamací a informace, že co dělá GiveDirectly, se dá zároveň využít k analýzám, jak by měnil rozvojový (anebo i západní) svět nepodmíněný příjem. O penězích zadarmo to nakonec taky úplně nebylo, divák nakonec dostane jen selektivní mozaiku střípků o tom, jaké potíže provází omezené darování peněz do světa, kde mají všichni nedostatek, takže se logicky dál prohlubují nespravedlnosti. To není chyba ani charitativních organizací, natož ideje nepodmíněného příjmu. Film tak v žádném případě nesplnil svůj účel a ztratil se v neschopnosti smysluplně vytřídit a zpracovat materiál, který především i velice nekoncepčně sesbíral. ***** Navíc mi ukrutně vadila i návodná emočně vyděračská hudba, abychom hned věděli, jak se máme při sledování té které scény cítit, neboli že "tudy přijde něco zlého". (Viděno v rámci Jednoho světa Plzeň, kde jsem byla na pozvání; po projekci následovala debata se mnou jako spoluzakladatelkou Nepodmíněného základního kolektivu, s nímž téma nepodmíněného příjmu vnášíme do veřejného prostoru.) *~ ()

Vajonek

Téma nepodmíněného pravidelného příjmu mi připadá zajímavé, zároveň toho o něm zatím nemám příliš nastudováno. Trochu blíže se na něj podívat skrze dokument o experimentu v několika afrických vesnicích mi připadalo jako dobrý nápad. Po zhlédnutí nemohu asi říci, že by mě film vyloženě zklamal. Nicméně čekala jsem, že experiment bude mnohem detailněji představen i vyhodnocen, že zazní jeho různá, v konkrétních případech odhalená pozitiva a negativa, nějaké jasnější závěry, názory (klidně i protichůdné, však jde o téma do velké míry kontroverzní). Že i životy lidí, kteří po nějakou dobu dostávají peníze zdarma, nám budou více přiblíženy. To se tak úplně nestalo, jako taková první malá ochutnávka tématu se to dá, nic míň ani nic moc víc. 55 %. ()