Německý umělecký film nás zavádí do Německa v době, kdy protisocialistický zákon, podepsaný v roce 1878 císařem Vilémem II., brutálním způsobem potlačuje rostoucí sociálně demokratické hnutí. Ve středu všech tehdejších událostí, v úzkém spojení s nimi a s historickými postavami dělnického hnutí, jako byli dělničtí vůdci August Bebel a Wilhelm Liebknecht, stojí neznámý prostý člověk strojní zámečník Gustav Schulz. Spolu s ním a jeho rodinou prožíváme trpká léta, po která byl v platnosti protisocialistický zákon až do jeho zrušení, jež se stalo jak pro Schulze, tak i pro celou německou dělnickou třídu mocným impulsem k dalším zápasům. Film Nepřemožitelní" je obrazem historických událostí jedné z největších epoch zápasu dělnické třídy. (FILMOVÝ PŘEHLED 4 / 1954) (oficiálny text distribútora)

ripo

Dnes, kdy otázka Německa se dostává do popředí v mezinárodních jednáních, kdy se o něm hovoří buď jako o jednom ze základních pilířů světového míru, nebo jako o novém ohnisku příští války, přichází k nám film, který zachycuje jednu z velkých historických kapitol německého dělnického hnutí. My známe dnešní Německo, rozděleně demarkační čarou na NDR a záp. Německo, máme ještě velmi dobře v paměti nacistické Německo a starší generace pamatují i poslední léta Německa vilémovského. Avšak velmi málo je těch, kteří znají Německo, jaké bylo před 75 lety — spoutané bismarckovskými zákony, mezi které patřil i hanebný protisocialistický zákon, který podepsal Vilém II. v říjnu 1878. A právě o této době pojednávají „Nepřemožitelní". Odhalují nám onu dusnou atmosféru, kdy mezi jménem socialista a zločinec bylo zákonem dáváno rovnítko. Tehdy zapouštěla své kořeny sociálně demokratická strana. Pod jejími prapory za vedení velkých, osvědčených vůdců Augusta Bebela a Wilhelma Liebknechta se organisovalo německé dělnictvo proti hanebnému zákonu protisocialistickému. Ve filmu „Nepřemožitelní" najdeme pohled zpět do doby na přelomu století, kdy německý pracující člověk se začínal hlásit o svá práva, a dospíváme k poznání, ze jeho prvé boje za svobodu se nikterak nelišily od bojů naší dělnické třídy v tehdejší době. Filmový přehled 4/1954 ()