Muž s kamerou

(TV film)
všetky plagáty

Kameraman Jiří Vrožina natočil v 70. letech pro ostravskou televizi řadu cestopisů. Po jeho smrti v květnu 1993 vznikl k uctění jeho památky dvoudílný pořad Muž s kamerou. V prvním dílu uvidíme dokument, který Vrožina natočil na Sahaře. Cílem jeho cesty byla vesnice domorodého kmene Dawada. Uvidíme, jak domorodci zabíjejí holýma rukama jedovaté škorpiony, a budeme svědky tradičního obřadu vaření čaje. Vesničané se živí lovem vodních korýšů (žábronožek), z nichž pečou masové placky. Z místních zdrojů umějí vyrábět i primitivní tabák... Ve druhém dílu pořadu uvidíme film, který Jiří Vrožina natočil na počátku 70. let v severní Austrálii, v Arnhemské zemi, kde vědci nalezli skalní malby lidí doby kamenné. Kameraman sem zamířil v doprovodu domorodého průvodce. Hlavním členem výpravy byl ovšem dr. Jan Jelínek, antropolog a světově uznávaný odborník na pravěké kultury, který malby dokumentoval, měřil a fotografoval. Členové expedice našli nová naleziště, z nichž nejvýznamnější byly kresby zvířat, lidí a symbolů na skalní stěně Bala – Uru, které jsou malovány tzv. rentgenovým stylem. (Česká televize)