Strom pohádek

Rozprávka
Československo, (1987–1989), 4 h 32 min (Minutáž: 20–38 min)

Predloha:

Božena Němcová (kniha), František Hrubín (kniha), Pavol Dobšinský (kniha) (viac)

Věra Galatíková, Jan Kačer, Petr Nárožný, Dagmar Havlová, Ondřej Havelka, Filip Renč, Martin Růžek, Dáda Patrasová, Josef Somr, Jana Preissová, Květa Fialová, Jiřina Bohdalová, Pavel Trávníček (viac)

Recenzie používateľa Matematicka k tomuto seriálu (5)

O bílé laňce (1987) (E01)

Televizní zpracování pohádky Františka Hrubína pro nejmenší děti. Tentokrát se mi zpracování příliš nelíbilo. Zámek, do kterého nesmělo slunce, mohl působit aspoň trochu ponuřeji (v pohádce je osvěcován mnoha svícemi, zde měl okna se závěsy, ale bylo v něm světla až až) a moc mě nenadchla ani představitelka princezny. Jiřina Bohdalová jako vypravěčka tradičně výborná. Nad touto a podobnými pohádkami o zakletých princeznách mě napadá: To, že jsme lidmi, je někde hlouběji než v tom, jak vypadáme. Princezna se také moc neradovala, že vidí slunce, jak si původně přála, když ho viděla jako laňka a ne jako člověk... ()

Maruška (1987) (E02)

Klasická česká pohádka ve zcela tradičním (byť kulisovém - studiovém) zpracování, skvěle vyprávěná Jiřinou Bohdalovou. Zpracování s vypravěčkou umožňuje kratší stopáž, která je vhodná i pro nejmenší děti, pro které jsou určeny i dva díly knihy "Strom pohádek z celého světa". Překvapením v příběhu pro mě byli jen "skřítci z Bílé hory", o kterých se v pohádce Boženy Němcové nemluví. Úžasný král Jiřího Sováka a babička Libuše Havelkové. Zajímavé komentáře: otík, Danulinda. ()

O chytré Marině (1988) (E05)

Jedna z mnoha variací na pohádku Boženy Němcové o chytré horákyni. Pouze inscenace, ale docela pěkná. Příjemná byla hlavně vypravěčka Věra Galatíková. Pro děti (vzhledem k délce i pro malé) velice pěkná a ani já jsem se u ní nenudila :-) ()

Rozhodni obraze krásný (1988) (E08)

Jednoduché ateliérové zpracování celé série Strom pohádek mi nevadí. Naopak se mi líbí, že tato série zpracovává opravdu klasické pohádky z legendárních knih V. Stanovského a J. Vladislava. Navíc příjemné herecké obsazení, hlavně Vladimír Dlouhý a M. Růžek. Skutečně příjemná krátká pohádka s pomocí vypravěče. Zajímavý komentář: saaaky. ()

Pasáček a císařova dcera (1989) (E10)

Klasická pohádka H. Ch. Andersena v úpravě pro malé děti - s vypravěčkou (D. Patrasová) v jednoduchém studiovém provedení. Mně se líbila, jen z tradičně velice dobrého hereckého obsazení "Stromu pohádek" poněkud vybočuje až "ubulená" princezna. Zajímavým hereckým překvapením byli Michal Suchánek v roli prince a Tereza Pergnerová v roli dvorní dámy... ()