Raksha Bandhan

ScarPoul

Kumar je hlas feminizmu. Je hlasom zmeny. A robí to sakramentsky dobre. Má ten správny kukuč a jeho postavy sú dokonalým mixom tradičných indických hodnôt a uvedomelého moderného pokroku. Plus vyzerá na svoj vek stále dobre a mlado. Viem si predstaviť, že toto je jeden z tých filmov, ktoré rezonujú v ženskom srdci dlho po dopozeraní. Čo už neviem, je ako takýto typ filmu vplýva na indických mužov. Ja sa totiž s problémami indickej spoločnosti neviem veľmi stotožniť - či už sa jedná o záchody alebo menštruačné vložky. Tentoraz sa rieši veno. A problém dohodnutých manželstiev. Funkčné v rámci významu. A podané jednoducho a presne. Dokáže to aj západniarovi priblíži problém. Mne trošku vadilo, že tie tradície dokázali pekne ohnúť akúkoľvek logiku. Dve hodiny sa rieši problém, ktorý ma v zásade veľmi jednoduché riešenie. Hlavne potom, ako nastane u hlavnej postavy veľké uvedomenie. A tu sa dostávame k záporom. Je to predvídateľné - ku koncu neskutočne uplakané a v rámci finálneho optimizmu ďaleko za hranicou sentimentu. Hudba skôr ťahavá a nezaujímavá a niečo pamätné ( až na tému) by sme tu hľadali ťažko. Na jedno pozretie ale dostačujúce a určite to približuje problém, ktorý v tejto krajine stále pretrváva. A to v zásade nie je vôbec málo. ()

Aljak

Akshay Kumar v ďalšej sociálnej dráme, na ktorú bolo vhodné v Indii poukázať. Tentokrát na čoraz viac kontroverznú tému veno pri vydaji dievčat. To všetko z pohľadu muža so štyrmi sestrami, ktorý sľúbil na smrteľnej posteli svojej matke, že ich dobre vydá (a až potom sa bude môcť usadiť aj on sám). Spočiatku sa film tvári ako rodinná komédia, ale čím ďalej, tým viac to prechádza do sociálnej drámy a napokon film nasiakne pomerne smutnou a beznádejnou atmosférou. Každopádne, je dobré, že sa o tejto kontroverznej téme opäť začalo rozprávať, aj vďaka tomuto filmu. Len škoda, že film ako taký nebol dejovo a kompozične až tak vyvážený, a mne osobne tam prekážali aj tie snahy o komédiu. 3* ()