Poslední zvonění?

• angličtina The Last Chime?
Krátkometrážny / Dokumentárny
Česko / Veľká Británia, 2013, 41 min (Alternatívna 22 min)

Réžia:

Scenár:

Hudba:

Pavel Trávníček (rozprávač)

Byl postaven jako jediný kostel své církve. Byl místem, kde svou útěchu a klid v duši našli všichni, kteří kostel navštívili. Pak přišly války a po nich komunisté... V roce 1960 svými zvony naposled svolával ke mši. Zub času a ruka, vedená vandalem, likvidují jeho historický odkaz už přes padesát let. Podaří se zachránit tento klenot mezi kostely, nebo to bylo jeho poslední zvonění? (ČSFD)

• Režisér Pavel Danko se k natočení dokumentu rozhodl po náhodném zhlédnutí fotografie s torzem varhan ze zmíněného kostela. Sám totiž jako malý kluk do kostela lezl a tehdy již zdevastované varhany ještě nějaké píšťaly měly. Své tehdejší osobní poznatky porovnával i se záběry dokumentárního filmu SOS chorálové, který v roce 1982 natočil jeho otec. Právě s použitím některých otcových záběrů vytvořil časosběrný dokument zachycující stav kostela v průběhu 30 let. (Zdroj: Alice Klaubenschalková)
  • Natáčelo se s přestávkami 5 dní. Dalších 481 dní trvala postprodukce, včetně pátrání po detailech nutných k tvorbě 3D vizualizace. (Zdroj: Alice Klaubenschalková)
  • Žádný z aktérů a členů výrobního týmu nepřijal honorář vyšší než symbolických 10 Kč. (Zdroj: Alice Klaubenschalková)