Zabiják

• Francúzsko Le Tueur (viac)

Georges Gassot, čtyřnásobný vrah, byl převezen na psychiatrickou kliniku, kde se podrobuje léčbě elektrošoky. Gassotovi se s pomocí bratra Francoise podaří z psychiatrie uprchnout. Divizní komisař Le Guen, Který ho již jednou zatkl, odjíždí pátrat do Marseille. Tam se skutečně Gassot skrývá u svého bratra, který mu zařizuje i útěk ze země. Gassot se seznámí s prostitutkou Gerdou, kterou chce vzít do Ameriky s sebou, a proto zastřelí jejího pasáka. Le Guen záměrně pouští do novin informace, které mají Gassota dovést zpět do Paříže. To se sice podaří, ale Gassot, s další vraždou na kontě, opět prchá. Le Guen líčí další léčku, ale ani ta nevychází a Gassotovy oběti přibývají (oficiálny text distribútora)

Pink.Panther

Marseille, pobřeží jižní Francie, všudy přítomná déeska a náhodně do záběru zatoulaná Škoda 100, která se zjevuje ve francouzských filmech sedumdesátých let relativně často. (Dnes kdy Francouzi okukují jak má vypadat auto subprémiové třídy, Škoda v fr. filmu nepřekvapí, ale že tam jezdily i v 70. letech asi teda ne v úplně velmi malé míře mě překvapuje.) Co nepřekvapí jsou Gabin a Blier - v jejich rozepřích o policejní taktice hrají to co od nich známe z počátku sedumdesátek. De La Patellière mohl odvést o něco lepší práci, střih a soundtrack taktéž není ideální, Vinklářův dabing je hrozný, ale jako jedna z kriminálek té doby se skvělým Gabinem a Blierem to rozhodně stojí za podívání. Další neopolar, kde dominuje realismus nad akcí. 70% Produkce: C.O.F.C.I. ()

POMO

Priemerná francúzska detektívka televízneho strihu. O postaršom detektívovi (Gabin) a jeho kolegoch sa nič osobné nedozvieme, ťahúňom filmu je macho záporák s jeho pretty woman kočičkou. Film slušne odsýpa, zastrelených pribúda, ale po skončení vo vás nič nezanechá. Neambiciózna výplň času na nedeľné popoludnie. Malá rola pre ešte nehviezdneho Depardieua a otravný hudobný motív, ktorý vám na desať minút nedá pokoj. So znalosťou francúzskych detektívok ako Samuraj k tomuto filmu nemôžem byť pozitívnejší. ()

Martin741

Stara francuzska kriminalka, kde Jean Gabin /Heroin, Sicilsky Klan, Tochez-pas au grisbi/ vystupuje v roli divizneho komisara Le Guena a vysetruje vrazdy. Odsypa to vcelku slusne, len tempo je take, kadejake, v strede vladnu az vatovo plane plky a po dopozerani u mna film vysumel do prazdna.- proste len dalsia tuctova detektivka navyse hviezdne obsadena, so starym Gabinom a zacinajucim Depardieum /Jean Od Floretty, Otec a Otec/. Skoda, no, zacalo sa to dobre a potencial filmu bol velky : 50 % ()

sud

Skvělá kriminálka ze staré školy. Nabízí všechny superlativy tohoto žánru, podpořené skvělými hereckými výkony Jeana Gabina a Fabia Testiho. Nápad s uprchlým trestancem na útěku, který si vyřizuje účty, dovedl o tři roky později do dokonalosti Jacques Deray možná nejlepším krimifilmem - "Povídkou o policajtovi". 75%. ()

dopitak

Já bych naopak superlativy šetřil - jedná se o klasickou francouzskou kriminálku staré školy s výbornou hudbou a temným příběhem, na které si brzy nebudete pamatovat víc, než že jste ji někdy viděli. Dabing pro televizi Prima 2003 S Pro Alfa (Josef Vinklář, Oldřich Vlach, Jan Šťastný, Jaroslav Kaňkovský, Tereza Chudobová a další). ()

• Natáčení probíhalo v ateliérech v Paříži. (Terva)