Le 15 mai

všetky plagáty
Krátkometrážny
Francúzsko, 1971, 28 min

bierce

Jméno Claire Denis vnímám léta, ale nikdy jsem se s její tvorbou zblízka neseznámil (až na jedinou výjimku v podobě Trouble Every Day, vydaným u nás klasicky ve zmršené verzi na VHS, což by ostatně mohl být ten zásadní problém, proč si z filmu ani zbla nepamatuji). S jejím zařazením jsem měl ale vždycky tak nějak podvědomě jasno - levicové smýšlení, "artovina", feminismus. Na první rande jsem tedy zvolil Claiřinu závěrečnou práci z Pařížské La Fémis a zjišťuji, že alespoň zde jsem trefil pouze v prvním případě. Což ale vůbec není na škodu. Po velmi cool vypadajících úvodních titulkách se totiž začne odvíjet zvláštní, neustálou paranoiou infikovaný příběh, z kterého se dosti nečekaně stane výborná žánrovina koketující se sci-fi. Očekával jsem politiku, levicový aktivismus a pařížské studentské bouře a namísto toho dostal překvapující mix Groundhog Day, Dark City a Truman Show v levičáckém lowbudget podání a s minimálně 20letým předstihem. Je to i díky hereckým výkonům sympatické úhlavní dvojice velmi vtahující a ani trochu mi nevadí začátečnické chyby jako třeba očividný stín mikrofonu na zdi. Navíc až na konci mi došlo, že jsem se s projekcí naprosto neúmyslně trefil právě na 15. května. ()