Aljašští domorodci

• Česko První obyvatelé Aljašky (viac)
Veľká Británia, (2022–2024), 30 h 4 min (Minutáž: 44 min)

Když Rusové v 18. století dorazili na území Aljašky, zdejší domorodci tu žili již tisíce let a vyvinuli si důmyslné způsoby, jak přežít v nejdrsnějším prostředí. Jejich tradice a metody byly předávány z generace na generaci a navzdory všem překážkám si dokázali udržet své jedinečné zvyky a jedinečný způsob života. Přesto hrozí původním obyvatelům vymření. Tváří v tvář neustále se proměňující krajině zbývá posledním přeživším jediná možnost: žít jako jejich předkové a naučit budoucí generace, jak být v souladu s přírodou a těžit z ní. Tento dokumentární cyklus sleduje několik domorodých obyvatel Aljašky spoléhajících na dávné poznatky a dřívější techniky lovu, stavění obydlí a způsoby přežití. Seriál je oslavou kultury, tradic a neuvěřitelné vnitřní síly lidí, kteří vždy naleznou cestu jak přežít. (National Geographic)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (6)

Dary země (2022) (S01E01)

Antropologická sonda do života místních obyvatel. U řeky Yukonu, na Břehu Beringova moře a na dalších místech. Nejnápadnější je jejich soběstačnost. Za to že udržují místní zvířenu, aby jí nepřežili více jak dva potomci na prostou reprodukci se ještě ospravedlňují. Loví při teplotách minus patnáct stupňů celsia za každého počasí. ()

Drsná země (2022) (S01E03)

Všechno se tu dělá pro děti a budoucí generace, předávají se tradice předků a kultura. Takže opak toho co se nyní děje v Evroipské unii - malou porodností nahrazování původních obyvatel novými kulturami. Lui z úvodu z Aljašky živící se tukem z bobrů a rosomáky  je 33 let a po sedmi dětech vypadá na padesát. Škoda že nás protagisté nezasvětilo do ekonomiky svých životů. Mésto aut mají skůtry a hledají rovnováhu mezi tradičním a moderním způsobem života. ()

V dokonalé rovnováze (2022) (S01E04)

Tento díl je ve stylu "jím všechno co první nesežere mě". Ukazují se zakořeněné pohanské zvyky (pověrčivost vůči krkavcům) a problém alkoholismu u mužů když v zimě není moc co dělat (žena vyrábí šerky z dráů a dalších částí zvířat. Střílení vlků  Evropany snažící se je znovu obnovit nepotěší. ()

Mrazivý rybolov (2022) (S01E05)

V tomto díle rodina na místo  skůtrů sází na psí spřežení. Funguje zde sociální systém, kde rybáři loví ryby pro staré a nemocné členy komunity. "Když mohu dělat nějaké vstřícné gesto, nebo někomu pomoct, jsem šťastný" říká manžel. "Zvířata nám obětují život a za to jsem jim moc vděčný. V rodinném kruhu mi ta večeře chutná ještě víc. Domov je tam, kde je dobře srdci" dodává. Teploty klesají k šedesáti pod nulou , ale "děti jsou nadšené, že jdou ven". Z toho by si měli vzít české "interiérové" děti vzít příklad. ()

Osamělý vlk (2022) (S01E06)

https://dokumenty.tv/aljassti-domorodci-komplet-1-8-dokument/ ()

Šťastné znamení (2022) (S01E07)

Lovecká výprava pro naplnění prázdných mrazáků. Glen si dokonce kutilsky soběstačně vyrábí vlastní náboje. Je vidět měnící se klima. "Když už nepřivezu maso, můžu aspoň přivézt dřevo" říká. V tomto dílu se tentokrát staví skleník. Objeví se i humor když bobr místo sebe strčil do oka své žrádlo, jakoby se chtěl rozdělit. Nebo hláška "když neumíš vázat uzly, musíš jich uvázat hodně". ()