Jára Kohout

(relácia)
všetky plagáty
Československo, 1990, 30 min

Účinkujú:

Jára Kohout, Jarmila Šusterová (moderátor)

Vzpomínkové setkání s osobitým hercem, komikem a zpěvákem, jenž si získal popularitu nejen u nás, ale i za oceánem... V roce 1990 se po více než 40 letech emigrace vrátil do Prahy oblíbený prvorepublikový komik Jára Kohout (*9. 12. 1904 – †23. 10. 1994). A při té příležitosti se stal hostem pořadu Album, kde jej přivítala hlasatelka Jarmila Šusterová. Zavzpomínali společně na půvab natáčení němých filmů a na prvorepublikovou kabaretní a divadelní scénu v Praze, mezi jejíž významné činovníky Kohout jako majitel Švandova divadla a později i Divadla U Nováků patřil. Ohlížení obsáhlo i obtížná léta protektorátní a hlavně poválečná, kdy se Kohout ze dne na den stal nevítaným hercem. Kvůli odmítnutí vstupu do komunistické strany nemohl vystupovat v žádném pražském divadle a jedinou příležitost mu nabízelo odcestování na Slovensko. Když se mohl vrátit alespoň s pohostinským představením pro pohraničníky, využil ho ke kurióznímu útěku přes hranice v masce kohouta a s celou rodinou za zády. Poté objížděl uprchlické tábory, aby zvedl dalším emigrantům náladu, následně získal angažmá v Paříži a nakonec přijal pozvání do americké stanice Rádia Svobodná Evropa. Za oceánem se jako herec opět uplatnil díky ochotě cestovat po krajanských komunitách, nicméně podařilo se mu si zahrát i na Broadwayi. Po návratu do vlasti ho i ve vysokém věku čekaly role ve filmech, svatba a celá řada veřejných, rozhlasových a televizních vystoupení. (Česká televize)