Americká filmová hviezda prichádza do Francúzska, aby si zahrala rolu Irmy Vep v modernej adaptácii klasického francúzskeho nemého filmu Les Vampires. Herečka sa však začína príliš stotožňovať so svojou postavou. (HBO Max)

Kopi1

Jak zde píše většina lidí, tak tento seriál opravdu nesedne každému a já patřím k jedním z nich. Asi po třetím díle jsem si od toho dal na měsíc pauzu, protože mě to jednoduše nebavilo. Nic jsem o tom seriálu netušil a nevěděl jsem do čeho jdu. Pak jsem měl nějaký čas navíc a řekl jsem si, že se k tomu vrátím, ale nic by se nestalo, pokud bych to nedokoukal. Komedie to má asi jako Marvel hororu. Zápletka vlastně žádná a tedy nějaké to vyvrcholení nulové. Herci ale velmi dobří, Alicia jako vždy půvabná a hlavně režisér René byl velmi přesvědčivý. Cením, že se ve filmu objevovaly původní záběry z roku 1915 a prolínaly se právě s novými z tohoto natáčení. Jinak ale za mě docela nuda, nemělo to tu šťávu, abych hltal další díly. Hlavně osm epizod mi přišlo až moc a bylo to hodně natahované. Chápu ale, že pro některé se jedná o skvělé dílo, já nejspíš nedokážu takovýto styl pořádně ocenit. ()

anatheman

Zajímavé nápady - zejména prolínání několika rovin (zákulisí natáčení filmu, samotný film, předloha, počátek 20. století), a zapojení jistého "meta" aspektu (dialogy či monology o významu filmu a jeho vztahu ke kultuře obecně). Dále mě zaujaly správně jeté postavy (hlavně režisér a Gottfired/Moreno). Ale nemůžu si pomoci - výsledek mohl vypadat trochu víc dynamicky. Zjistil jsem, že mě v průběhu sledování více lákalo objevování oněch "meta" kreací než samotný děj. Necítil jsem takřka žádnou gradaci a po poněkud sterilním finále veškeré dojmy odezněly tak nějak do ztracena. Škoda. ()

yvona

Ani komedie, ani drama. Co to je, pravděpodobně netuší ani autor. LGBT komunita a gender jistě jásá. Pro obyčejného diváka je to salát prázdných scén, grotesky a vylágrovaných dialogů o ničem. Tváří se to velmi inovativně, velmi sofistikovaně a velmi nadčasově. Nenechte se klamat. Je to jen obyčejný povrchní pokus už dlouhodobě dost neúspěšného  Oliviera Assayase. Jediné, co lze ocenit je absolutně dokonalý výkon Vincenta Macaigneho. ()

Silhouette

Tento seriál přímo oplývá charismatem neskutečné síly, je naprosto uhrančivý. Je zvláštní, jak na základě celkem mdlého námětu "filmu o filmu", z reinterpretace svého dvacet šest let starého filmu, se režisérovi povedlo natočit tohle žánrově nezařaditelné, hravé, legrační, dojemné, snové dílo o síle umění a o překonávání životních traumat. Casting je fantastický (Alicia Vikander, Lars Eidinger, Vincent Macaigne, Fala Chen), parádní hudba, mimo jiné od Jozefa van Wissema, Anny von Hauswolff, Haxan Cloak a Sonic Youth. ()

Botič

Seriálová lahůdka ze střech pod Eiffelovou věží. Olivier Assayas vyšívá tenhle projekt z otázek točících se kolem existence filmového a seriálového průmyslu, umělecké hodnoty a tvůrčí svobody v době, kdy je všechno ovlivňováno MARVELem, algorytmy a statistikami, co publikum touží vidět. Na děj nahlíží očima hlavní herečky, režiséra a do toho skládá poklonu původní Irmě Vep z 1915 i Irmě Vep z 1996. Mysteriózní část je pak třešnička na dortu snažící se vrátit řemeslu určitou tajemnost a kouzelnost. ()

• Píseň, která hraje při úvodních titulcích, je jiná, než u zbylých dílů série. Tato píseň zazněla už na konci epizody The Spectre (2022). Song nazpívala sama Alicia Vikander. (M__)
  • Irma Vep je přesmyčkou pro „Vampire“, stejně jako u jména herečky, Mira (Alicia Vikander), jenž Irmu ztvárňuje. (M__)
  • René Vidal (Vincent Macaigne), postava režiséra, se několikrát vyjadřuje ke svému dřívějšímu filmu Irma Vep z roku 1996. Tato postava tak nepřímo odkazuje na skutečného režiséra seriálu (Olivier Assayas), jenž je taktéž režisérem filmu Irma Vep (1996). (M__)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD