V roce 1977 se filosof Julius Tomin svým podpisem připojuje k signatářům Charty 77, čímž si vysloužil označení "nepřítel státu". Ponižující a často brutální zacházení, kterému byl pak vystaven on, jeho rodina i přátelé a další jeho osudy a důvody podpisu jsou zahrnuty v tomto dokumentu. Na díle se jako spolurežisérka podílela Eva Kolouchová a komentáře se ujala Juliusova manželka Zdena. (Terva)

HenryS.

Zvláštní obskurita o chartistech pro angličany sedící u televizí. To by mě zajímalo, jaký měl ten film na ně dopad. Poslední dobou jsem měl štěstí na filmy pojednávající o českém prostředí (Psí dostihy, Skvělá příležitost), ale natočené buď emigranty pro tamější cílové publikum, nebo jako zakázka od cizí vlády pro českého filmaře (pro seznámení cizince s českým prostředím). Inu, je to vždycky zvláštní pozorovat, jak se tam musí (pro nás) notoricky známé věci přežvykovat nejméně dvakrát s nejméně dvojitou dávkou patosu. Při sledování jsem si - nevímproč vzpoměl na onen (u nás) nevysílaný díl MacGyvera v Československu. ()

• Natáčení probíhalo v Manchesteru. (Terva)