Tolyatti Adrift

• Španielsko Tolyatti a la deriva

Real Tom Hardy

V rámci štandardných doku raritný náhľad do života trojice mladých ľudí žijúcich na juhu Ruska s negatívnym dôrazom naň, priam až s dystopickým presahom, čo asi nie je úplne fér. Slava, Misha a Lera tu hľadajú svoje miesto, súčasne lamentujúc nad ich budúcnosťou. Ich denný rituál zahŕňa po práci a štúdiu neustále nočné driftovanie na Žigulíkoch ulicami Togliatti, socializačné stokovanie a rodinné diskusie o tom, či je lepšie z mesta odísť, alebo zostať a akceptovať realitu. Dielo síce prináša aj iný pohľad na vec, nepodáva ho však komplexne a celkovo nie je ani rázny a úderný ako by mohol. Aj napriek tomu je pre mňa vždy zážitkom a takou dokumentárnou paralelou ku skvelej snímke Kombinat Naděžda (jeden z mojich najobľúbenejších počinov vôbec, možno preto sa ku Tolyatti Adrift neustále vraciam), len bez tragického vyznenia. Togliatti – z niekdajšej socialistickej pýchy Sovietskeho zväzu sa stal ruský Detroit – mesto bez nádeje a budúcnosti. Toto je portrét (aspoň čiastočný) života mládeže v ňom... ♪♫ (15.4.2023) (6.5.2023) (20.11.2023) (18.3.2024) ()