The Red Sparrow

• Čína Zhu que zhan ji (viac)

MickeyStuma

Vizuálně úchvatný film s příběhem zasazeným do dystopické budoucnosti. A je to příběh na klasické téma hrozby ze strany umělé inteligence a robotiky. Tentokrát nápad využil nanotechnologii implantovanou do lidského těla, kde se spojila s lidskými buňkami a upravila lidskou DNA podle potřeby. A tak vznikl dokonalý všehoschopný humanoid, kterého není snadné odhalit. A jak už to v podobných filmech bývá, chystá se pomocí takových humanoidů vyhlazení lidstva. Námět se dotýká i některých důležitých témat, jako je nerovnost a třídní boj, ale příliš do hloubky se nezkoumají. Děj je poměrně jednoduchý a bohužel kvůli častému používání takových témat už i bohužel předvídatelný. Obsahuje však choreograficky a vizuálně úchvatné bojové scény, které mají švih a rychlý akční střih, takže pro někoho zase mohou být spíše nepřehledné. Celé se to odehrává v krásném a fantastickém světě plném úchvatných scenérií. Vizuální efekty jsou v tomto případě opravdu ohromující. Za zmínku stojí i to, že hlavně fanoušci nejen akčních sci-fi filmů v každé scéně určitě rozpoznají motivy z různých světově známých filmů. A že jich je tu opravdu hodně. Na začátku válečná bitva alá ´Terminátor´ (1984), korporace na humanoidech alá ´Robocop´ (1987), vyzuální podoba města alá ´Blade Runner´ (1982) nebo brouci, byť v tomto případě humanoidní, alá ´Hvězdná pěchota´ (1997). Dokonce se našlo místo i pro roztomilého robotka, používaného hlavně v rodinných filmech. Hlavní ženská postava možná svým charakterem připomene ´Ghost in the Shell´ (2017). Jako akční sci-fi film je to ale jinak i přes svou jednoduchost povedené, takže není potřeba ke správnému uchopení zápletky během sledování složitě přemýšlet. ()