The Unexpected Man

• Čína Shuzi lie xiong zhe (viac)

MickeyStuma

Matematický génius využívající své schopnosti ve službách v boji proti zločinu? Něco takového nám už představil americký seriál pod českým názvem „Vražedná čísla“ (2004–2010). Čínští filmoví tvůrci po něčem takovém sáhli také a pro VOD iQIYI natočili po dějové stránce v celku vkusný snímek dohromady zahrnující hned několik motivů. V úvodní scéně je nejdříve, takřka až v šokujícím nadhledu, představen onen matematický génius, který na základě svých schopností matematické paměti dokáže popsat podobu pachatele, který přepadl banku, policejnímu kreslíři identikitu. Části obličeje v rozměrech. A následně poté se rozjede příběh o hrozbě bombových útoků pachatelem vydírající policii taktéž na základě matematických vzornic. Koho proti němu policie postaví, je na základě úvodní scény, tedy jasné. Tempem a dramatizací se děj příběhu rozvíjí vkusně, zcela pochopitelně a zásadně. A tak se postupně vyobrazí taktéž rodinné drama v rámci bratrského sporu a touhy po pomstě. Ale vše je napsáno skutečně smysluplně a v jednoduché avantýře všeho dění. Rozpočet nebyl viditelně nijak velký. Speciálních efektů není moc, ale když už tak jsou viditelně nekvalitní. No, celkově to přece jen vyznívá spíše na televizní film než film pro kina, avšak pro VOD je to plně dostačující. Snímek samozřejmě obsahuje tradiční čínskou ztřeštěnost, která v Evropě a v Americe spíše připomíná staré dobré grotesky. Hlavně, co se týče neustále někam pobíhající skupinky policistů. Každopádně herecké výkony jsou dobré, dramatizace vytváří mírné napětí, zvraty možná nepřekvapí, ale co se týče vývoje děje, jsou plně na místě. Nejedná se o nic akčního. Nic než pouhý dramatický thriller, který by mohl s větším rozpočtem vyznít daleko lépe, ale ani v tomto případě není k zahození. Scénář je napsaný doslova ukázkově. ()