Fenomén českého skla

Budiž světlo, budiž sklo (E01)

(epizóda)
Česko, 2022, 52 min

Réžia:

Ivo Macharáček

Scenár:

Evžen Gogela

První díl seriálu nám přiblíží nejdávnější historii skla v Čechách, původně jako materiálu přetavovaného ze skleněných ingotů, tyčí, které se do Evropy přivážely z Dálného Východu a přetavovaly se v barevné korálky využívané například Kelty k rituálním účelům. Dozvíme se o vlivu Karla IV., který si dal za cíl zmodernizovat české království, a o tom, jak se skrze rostoucí moc církve stále více uplatňovalo sklo sloužící k mystickému vytržení a prožitku krásy. Uvidíme též současné výrobce skleněných vitráží, kteří nám ukáží, jak se tyto skleněné obrazy dělají. Zjistíme, jak se sklo začalo foukat, a co to byly páteříky, využívané po staletí prostým obyvatelstvem jako modlitební pomůcka. Uvidíme rozdíly mezi německými číšemi a těmi českými, zjistíme, jak se dnes dá vytvořit láhev kdysi užívaná při jízdě na koni nebo rituální sklenice používaná při podpisu smluv, a budeme svědky pokusu zrekonstruovat výrobu ve středověké peci. Podíváme se i na italský ostrov Murano, kde se pod trestem smrti střežila dávná tajemství výroby skla a jak díky specifickým horninám a přísadám vzniklo po staletí trvající soutěžení mezi sklem benátským a českým. (Česká televize)