12 Hours

Vavča

Akční chill out a roztomilé béčko, které jasně vzniklo jako webfilm na zakázku pro online platformu Tencent, takže od toho nemůžete chtít parametry klasického filmu do kina. Nicméně i přes kratší minutáž se tvůrci snaží doručit action flick, který by odpovídal standartům západní produkce. Jak moc se to podařilo? Je vidět, že západní produkci mají nastudovanou v Číně dobře, hned od počátku jsem se prostě nemohl zbavit pocitu, že kus inspirace si film bere ze Sucker Punch, Hunger Games, monstrum jakoby vypadlé z A Quiet Place, to prostě není náhoda. Film je to svižný a relativně zábavný, akční složka je skutečně velmi dobře propracovaná, není nic, co bych mohl choreografii vytknout. Uvidíte působivé souboje tělo na tělo a chladné zbraně, což není vůbec málo v dnešní bídě akčního filmu v Asii. Zápletka je však přece jenom prostší, určitě by ji šlo více rozvinout a více propracovat její scifi složku, stejně tak postavy, které jsou prakticky jen prchavě postihnuty jako kolemjdoucí, kromě tří hlavních charakterů. Aarif Rahman jako bývalý voják Jin Cheng musí v blízké budoucnosti nutně sehnat peníze pro záchranu dcery, nabídne své tělo pro lékařské experimenty. Ocitne se náhle ve skupince dalších lidí v lese, a boj o život začíná... Jedinou další solidní postavou (a velmi schopnou akční herečkou, jejíž jméno si znamenám) je Anna (Qu Jing Jing), a šéfka korporace Infinis jménem Gaia (hostující britsko-korejská herečka Clara Lee). Mohl bych mít výhrady i k tomu, že výprava prostě není největší, a menší rozpočet je poznat, jenže pořád to působí jako profesionální film, který umí do diváka nampupovat adrenalin a zabavit ho svým řetězením atrakcí. Trocha herectví a dramatu ke konci není zase tak kýčovité. Hudební podkres mohl být určitě v některých pasážích lépe vybrán, ale celkově je to řemeslně dobře ošetřeno (zejména kamera), takže i přes moje výhrady to nemohou odsoudit do podprůměru. Film ve mě zanechal dojem, že s větší porcí peněz a času by tvůrci určitě zvládli více. Možná že budoucnost a invence čínského filmu bude vidět více na snímcích pro platformy (IQyi, Tencent, aj.) pokud je nesvazuje příliš cenzura, autocenzura, než filmy určené přímo pro kina, uvidíme. ()