Jedna báseň

(relácia)
všetky plagáty
Poetický
Česko, 2022, 2 min

Od 6. února se vždy v neděli večer mohou diváci ČT art těšit na oblíbenou sérii webu ctart.cz Jedna báseň. Jak už název napovídá, čeští básníci v cyklu přečtou vždy jednu ze svých básní – nyní v televizním vysílání. (Česká televize)

Chudobka

Občas poslouchám. Někdy se nestačím divit, čemu všemu se říká poezie, ale už se i stalo, že mě nějaký autor zaujal. Ondřej Lipár, Kamil Bouška, Zofia Baldyga nebo Tereza Bínová (poslední dvě jmenované navržené na cenu Magnesia Litera). ()

bohemia_regent

Pořad se skládá ze dvou podcyklů, jeden je věnovaný autorkám, druhý autorům. Díly odvysílané na ČTart v roce 2022: Jedna báseň. Autorky čtou ***: Andrea Slováková: Debata ***, Irena Šťastná: (bez názvu) ***, Klára Goldstein: Rekonstrukce ***, Magdalena Šipka: Lesní děti ****, Marie Šťastná: --- (Žehlení květin na pečicím papíře) ***. Jedna báseň. Autoři čtou ***: Adam Borzič: Šams o Chidrovi a lásce ***, Dominik Obruča: Když jsem byl člověkem **, Jiří Janatka: Zpěvánky ****, Lukáš Zádrapa: Střed je prázdný ***, Max Ščur: ZáZrak ***, Miroslav Olšovský: Básně už nepíšu **, Ondřej Hrabal: tys to nezažil, mladý **, Ondřej Tuček: Prázdniny na Sázavě ***, Pavel Kolmačka: Žít v souladu ***, Petr Berkovec: Šlágr ***, Petr Hruška: Market ve Frankfurtu ***, Radek Fridrich: Schmilka - Hirschmühle **, Roman Krištof: V noci pozorujeme stovky let staré světlo hvězd **, Tašo Andjelkovski: Tváře, blíž ***, Tomáš Čada: Ikony a šampon ***, Vít Slíva: Tanec smrti ****. -------- V titulcích (všech dílů) pořadu uvedeno: název Jedna báseň. Autorky čtou, popř. Jedna báseň. Autoři čtou. (komentář 24. 9. 2022) -------- A rok nám uplynul, máme tady přelom léta a podzimu 2023. ČTart na jaře pokračovala ve vysílání, po prázdninách se k němu už nevrátila, takže si opět můžeme trochu zabilancovat.. Zatímco loni byli tvůrci cyklu důsledně skoupí na nejdůležitější informace (režie, rok výroby) v závěrečných titulcích, letos se zlepšili, ovšem pořád tápou v otázce co divákovi prozradit a co před ním zatajit - viz dostupné údaje v následujícím hodnocení. Dámy mají opět přednost, takže nejprve Jedna báseň. Autorky čtou: Marcela Linhartová: (bez názvu) (2021) **, Anna Sedlmajerová (režie Ondřej Mazura, 2022) ***, Daniela Vodáčková: Červený kabát, 1900 (Ondřej Mazura, 2022) ****, Klára Vaníčková: ze včerejší tmy (Ondřej Mazura, 2022) ***, Natálie Nera: Modlitba (Ondřej Mazura, 2022) ***, Jana Orlová: Staří bohové jsou stále online (Hedvika Ptáčková, 2022) ***, Alžběta Stančáková: *** (2023) ****, Anna Gažiová: Otago Street (2023) ***, Renata Bulvová: - (2023) **, Tereza Bínová: *** (2023) **, Tereza Brdečková: lorem ipsum (2023) ****, Bernardeta Babáková: můj život není prázdný ****, Nela Bártová: *** ***, Zdeňka Pospíšilová: Známost ***. Jedna báseň. Autoři čtou: Martin Švanda: (bez názvu) (2021) ***, Matěj Lipavský: (bez názvu) (2021) ***, Igor Malijevský: Jako když poprvé vejdeš (Ondřej Mazura, 2022) ***, Jan Těsnohlídek: mezi náma (Ondřej Mazura, 2022) ***, Miroslav Pech: 17. (Ondřej Mazura, 2022) ****, Petr Borkovec: mučenka tarantule (Ondřej Mazura, 2022) ***, Robin Král: (bez názvu) (Ondřej Mazura, 2022) ***, Vilém Ďoubal: občas (Ondřej Mazura, 2022) ***, Vít Janota: *** (Ondřej Mazura, 2022) ****, Tomáš Gabriel: Broňka (úryvek) (Ondřej Mazura, 2022) ***, Ewald Murrer: Vlak (2023) ***, Gersin: ukrádám do paměti (2023) **, Ivan Palacký: Na ulici nedaleko kavárny Prahavbrně (2023) ***, Jan Sojka: Přemalovat plot (úryvek) (2023) ****, Jiří Hájíček: Muž pod černým deštníkem (úryvky) (2023) ***, Ladislav Zářecký: )( (2023) **, Robert Wudy: Obraz šestý (2023) ***, Vít Janota: Vzestup a pád říše stínu (úryvek) (2023) ***, Daniel Hradecký: 2025 ***, Jan Zbořil: Postel ***, Jonáš Zbořil: hrušky ***, Roman Polách: (bez názvu) **, Vojtěch Vacek: *** ***. -------- V titulcích (některých dílů) seriálu uvedeno: režie Ondřej Mazura, Hedvika Ptáčková; rok výroby: 2021, 2022, 2023. () (menej) (viac)

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin českého jazyka a literatury. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o poezii. Jedná se však o méně povedený projekt. ()