Jedna báseň

(relácia)
všetky plagáty
Poetický
Česko, 2022, 2 min

Od 6. února se vždy v neděli večer mohou diváci ČT art těšit na oblíbenou sérii webu ctart.cz Jedna báseň. Jak už název napovídá, čeští básníci v cyklu přečtou vždy jednu ze svých básní – nyní v televizním vysílání. (Česká televize)

bohemia_regent

Pořad se skládá ze dvou podcyklů, jeden je věnovaný autorkám, druhý autorům. Díly odvysílané na ČTart v roce 2022: Jedna báseň. Autorky čtou ***: Andrea Slováková: Debata ***, Irena Šťastná: (bez názvu) ***, Klára Goldstein: Rekonstrukce ***, Magdalena Šipka: Lesní děti ****, Marie Šťastná: --- (Žehlení květin na pečicím papíře) ***. Jedna báseň. Autoři čtou ***: Adam Borzič: Šams o Chidrovi a lásce ***, Dominik Obruča: Když jsem byl člověkem **, Jiří Janatka: Zpěvánky ****, Lukáš Zádrapa: Střed je prázdný ***, Max Ščur: ZáZrak ***, Miroslav Olšovský: Básně už nepíšu **, Ondřej Hrabal: tys to nezažil, mladý **, Ondřej Tuček: Prázdniny na Sázavě ***, Pavel Kolmačka: Žít v souladu ***, Petr Berkovec: Šlágr ***, Petr Hruška: Market ve Frankfurtu ***, Radek Fridrich: Schmilka - Hirschmühle **, Roman Krištof: V noci pozorujeme stovky let staré světlo hvězd **, Tašo Andjelkovski: Tváře, blíž ***, Tomáš Čada: Ikony a šampon ***, Vít Slíva: Tanec smrti ****. -------- V titulcích (všech dílů) pořadu uvedeno: název Jedna báseň. Autorky čtou, popř. Jedna báseň. Autoři čtou. (komentář 24. 9. 2022) -------- A rok nám uplynul, máme tady přelom léta a podzimu 2023. ČTart na jaře pokračovala ve vysílání, po prázdninách se k němu už nevrátila, takže si opět můžeme trochu zabilancovat.. Zatímco loni byli tvůrci cyklu důsledně skoupí na nejdůležitější informace (režie, rok výroby) v závěrečných titulcích, letos se zlepšili, ovšem pořád tápou v otázce co divákovi prozradit a co před ním zatajit - viz dostupné údaje v následujícím hodnocení. Dámy mají opět přednost, takže nejprve Jedna báseň. Autorky čtou: Marcela Linhartová: (bez názvu) (2021) **, Anna Sedlmajerová (režie Ondřej Mazura, 2022) ***, Daniela Vodáčková: Červený kabát, 1900 (Ondřej Mazura, 2022) ****, Klára Vaníčková: ze včerejší tmy (Ondřej Mazura, 2022) ***, Natálie Nera: Modlitba (Ondřej Mazura, 2022) ***, Jana Orlová: Staří bohové jsou stále online (Hedvika Ptáčková, 2022) ***, Alžběta Stančáková: *** (2023) ****, Anna Gažiová: Otago Street (2023) ***, Renata Bulvová: - (2023) **, Tereza Bínová: *** (2023) **, Tereza Brdečková: lorem ipsum (2023) ****, Bernardeta Babáková: můj život není prázdný ****, Nela Bártová: *** ***, Zdeňka Pospíšilová: Známost ***. Jedna báseň. Autoři čtou: Martin Švanda: (bez názvu) (2021) ***, Matěj Lipavský: (bez názvu) (2021) ***, Igor Malijevský: Jako když poprvé vejdeš (Ondřej Mazura, 2022) ***, Jan Těsnohlídek: mezi náma (Ondřej Mazura, 2022) ***, Miroslav Pech: 17. (Ondřej Mazura, 2022) ****, Petr Borkovec: mučenka tarantule (Ondřej Mazura, 2022) ***, Robin Král: (bez názvu) (Ondřej Mazura, 2022) ***, Vilém Ďoubal: občas (Ondřej Mazura, 2022) ***, Vít Janota: *** (Ondřej Mazura, 2022) ****, Tomáš Gabriel: Broňka (úryvek) (Ondřej Mazura, 2022) ***, Ewald Murrer: Vlak (2023) ***, Gersin: ukrádám do paměti (2023) **, Ivan Palacký: Na ulici nedaleko kavárny Prahavbrně (2023) ***, Jan Sojka: Přemalovat plot (úryvek) (2023) ****, Jiří Hájíček: Muž pod černým deštníkem (úryvky) (2023) ***, Ladislav Zářecký: )( (2023) **, Robert Wudy: Obraz šestý (2023) ***, Vít Janota: Vzestup a pád říše stínu (úryvek) (2023) ***, Daniel Hradecký: 2025 ***, Jan Zbořil: Postel ***, Jonáš Zbořil: hrušky ***, Roman Polách: (bez názvu) **, Vojtěch Vacek: *** ***. -------- V titulcích (některých dílů) seriálu uvedeno: režie Ondřej Mazura, Hedvika Ptáčková; rok výroby: 2021, 2022, 2023. () (menej) (viac)

Chudobka

Občas poslouchám. Někdy se nestačím divit, čemu všemu se říká poezie, ale už se i stalo, že mě nějaký autor zaujal. Ondřej Lipár, Kamil Bouška, Zofia Baldyga nebo Tereza Bínová (poslední dvě jmenované navržené na cenu Magnesia Litera). ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin českého jazyka a literatury. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o poezii. Jedná se však o méně povedený projekt. ()