Only Fools Rush In

• Čína Si Hai (viac)

Vavča

Někdy není vhodné používat číselnou stupnici na tak silný zážitek jako je Only Fools Rush In. Přitom výchozí podmínky nejsou pro diváka vůbec přátelské natož user friendly (zejména pro možné začátečníky s čínskou kinematografií). Příběh nám představuje 20-ti letého mladíka Wu Ren Yao (Liu Hao Ran), který se bez naděje protlouká životem, musí se starat na jednom ostrově v jižní Číně o nemocnou babičku, podporu rodiny má omezenou. Je však talentovaným řidičem, motorky jsou jeho vášní. Pokouší se sbalit číšnici Zhou Huan Song (Liu Hao Cun) tak se seznámí s jejím bratrem Zhou Huan Ge (Yin Zheng). Ten má svůj motorkářský team loserů (RSZ stroje), co ne a ne vyhrát, logicky se nabízí, aby se Ren Yao stal členem. Hlavní hrdina zažije také neplánovanou návštěvu svého otce. Jehož představa je, že péče probíhá stylem, setkání jednou za mnoho let, předá mu hodinky a 30 000 yuanů (což je bratru asi jeden měsíční plat v Číně). Film představuje podivné, loserské charaktery na periferii, osciluje mezi trapností a vtipem, první desítky minut vítězila často trapnost (div ne ubohost). Měl jsem vyloženě problém se vcítit do charakterů a atmosféry filmu. Nicméně to všechno má svoji úlohu a moje (vaše) trpělivost bude bohatě odměněna. Uvidíte totiž, jak se sny mládeže brzy doslova potopí a i nadále budou klesat na dno. Ren Yao vyrazí se svojí láskou do Guangzhou, aby našli lepší život a vybojovali si svoji existenci navzdory nepřízni osudu. Nemělo by smysl, abych spoileroval děj, protože to nikdy není účelem recenze, nebo komentáře. Snímek se z hravého magického neorealismu se postupně přesouvá zcela nenásilně do sociálního dramatu, vyloženě kritického filmu, aniž by nějak okázale moralizoval, nebo ukazoval prstem. Je to sonda do života mládeže, která je ekonomicky, geograficky, sociálně na periferii a megaměsta lepší úděl často nenabízejí... Mnoho dětí, mladých lidí je buď zcela bez rodičů, nebo jejich péče (protože rodiny žijí odděleně), nemají žádnou šanci na vzestup a jejich život se stává dluhovou pastí, kde zločin a soukromí půjčovatelé peněz vládnou neomezenou rukou za přihlížení státních orgánů. Na čínské poměry velmi kritický, trefný a sžíravý film. Samozřejmě nechybí romance, povedené komediální momenty, kdy v rámci cameo roliček uvidíte, jak William Feng hraje lehce natvrdlého, ale idealistického policistu, nebo Jordan Chan (a mluví v kantonštině!) jako mistr závodních okruhů. A snové finále vyloženě korunuje celý příběh, kdy se Ren Yao pokouší s motorkou o nemožné, aby a splnil svůj sen (přijde mi to jako jedna z nejsilnějších společenských metafor, kterou jsem kdy viděl, protože dokonale vystihuje současný úděl mladých lidí, nejen v Číně). Všechny kousky skládačky zapadnou na svoje místo, byť se počátek zdá neohrabaný, atmosféru nostalgie, magického neorealismu protne sociální drama, věřte mi, že vás film s přibývajícím časem čím dál více přiková ke sledování, a budete si časem klást otázky, jak je možné, že lidé musí takto žít? Film je perfektně vizuálně zpracovaný, kamera a barevné filtry na výbornou, velmi silně podporuje celkový feeling i hudba ve finální části, snímek je skutečně čím dál napínavější, není to žádná emoční ždímačka a koncentrované utrpení, snaha o realismus, určitou přízemnost není jalová, nebo prvoplánová. Perfektně vyvážený žánrový mix a nově dosažený milník ve schopnostech režiséra, prostě film, který musíte vidět pokud to myslíte s čínskou (potažmo asijskou) kinematografií vážně. () (menej) (viac)