Irak, destruction d'une nation

• angličtina Iraq, Destruction of a Nation

Real Tom Hardy

Berúc do úvahy, koľko doku ročne Francúzi natočia, ma nikdy neprestáva udivovať, jak ich točiť nevedia :D Sú až príliš vzťahovační a ich obsesívna potreba všade sa spomínať a pripomínať prekypruje aj tam, kde ich "pôsobenie" z historického hľadiska nemalo žiadny (väčší) vplyv. Inak tomu nebolo ani teraz, čo sa jednak odrazilo aj na naratíve, ale aj vo výbere pozvaných. Amíci, primárne cez sériu Frontline, nemajú problém zavolať si popredných bývalých predstaviteľov predmetných štátov, Francúzi si volajú Francúzov a tak to potom aj vyzerá. Pôvodne som im nechcel odoprieť kvalitné archívne zábery, tie sú tiež žabožrútske ako sa len dá, k čomu ale patrí aj protipól – nie sú tak moc okukané ako tie stovkami dokumentov zrecyklované americké, i keď kontext situácie podávajú lepšie. --- Táto štvorhodinová séria bola niečím, na čo som sa do veľkej miery tešil a tému (historický prierez deštrukcie Iraku v posledných 40 rokoch započatej prvou vojnou v Perzskom zálive; kde práve o nej nie je prakticky žiadny väčší komplexnejší doku) aktívne vyhľadával, čo je vo výsledku príčinou silnejšieho pocitu sklamania nad premrhaným potenciálom. Celú nádej na kvalitné a poctivé spracovanie látky mi zostáva už len vložiť do tohto posledného dokumentu a dúfať, že aspoň ten naplní a vyplní túžbu po poznaní. A ešte nájsť doku o al-Dourim a budem spokojný. ()