Na sever Mozambiku začínají pronikat islamisti z Ansar As-Suna, loupí a vraždí. Oficiální místa už začínají být nervózní – nedokáží je zastavit a ztrácejí podporu u obyvatelstva. Proto se obrátili na Rusko o vyslání vojenských poradců kvůli výcviku protiteroristických jednotek. I když Rusové měli striktně vymezené úkoly, nakonec se i oni dostali do přímých bojů. (chamonix)

Ivoshek

Představte si v zásadě libovolný americký military-akční film, který se odehrává někde v Africe, Jižní Americe nebo Asii (třeba Slzy slunce (2003) nebo Rambo II (1985) a Rambo III) a jen si otočte postavičky naopak. Nebohý mosambiský vesničany tady terorizujou zlí islamisti, které vyzbrojuje a přímo řídí CIA. Mosambická vláda poprosí o pomoc Rusko a to pošle oddíl speciálů, aby vycvičili místní vojáky. Rusové se na to ale nevydrží koukat a jdou si to s těmi zlými vyřídit napřímo. Je to klišé v obvyklé, nepřekvapivé struktuře. Dobře tu funguje kamera a střih, i herci mi přišli ok. Dialogy moc neposoudím, protože rusky rozumím jen trochu. Celkově bych to hodnotil jako mírně nadprůměrný akčně-propagandistický film. V tomhle žánru je myslím z východní produkce Solncepjot o něco výš. ()