Love & Wish

• Južná Kórea 러브 앤 위시

Anet21

⚪Na to, s akou otravnou a schematickou premisou a hlavnou hrdinkou táto miniséria začína (ktorá si viac-menej uštve chlapca k tomu, aby s ňou chodil, čo je veľmi populárny motív z ázijských diel - otravná, ale ževraj usilovná a vytrvalá hrdinka, čo sa strká niekomu niekam nasilu tak dlho, až jej niekto podľahne), sa asi od 3. dielu zmení (autorsky veľmi premyslene) celá atmosféra i žáner (i samotná hlavná postava) na prekvapivo hutnú sociálnu drámu zo života dospievajúcich na strednej škole, ktorá vďaka krátkemu rozsahu (9.dielov) nestihne skĺznuť k zbytočnej dejovej vate, tak ako to Kórejci milujú, a zameriava sa predovšetkým na tému šikany na škole a jej možných prejavov i dôsledkov, to všetko celkom explicitné, pričom hlavný záporák je tak nechutne zlý, že ako divák budete mať chuť mu jednu pridrbať.⚪ Samotná šikana zo strany mladistvých je tu natočená veľmi dobre, realisticky (i keď top v tomto smere pre mňa zatiaľ zostáva seriál Control Z, v ktorom sú snáď najrealistickejšie nakrútené scény šikany, hlavne psychickej, ale aj fyzickej), bez príkras, celá séria ukazuje ako zavádzajúce sú všetky ázijské rom-com seriály, ktoré sa nás snažia presvedčiť, že v ich kultúre sú školy naplnené len slniečkovými spolužiakmi, ktorí si dávajú komplimenty a pomáhajú si na každom kroku. Mladí (dievčatá aj chlapci) tu sú sebestrední, chcú ubližovať druhým, netrápi ich násilie, dokonca sa neboja ani učiteľov či starších a dosť otvorene si na nich dovoľujú. Realistickosť série sa tak zobrazuje na viac-menej ľahostajnosti žiakov, učiteľov i polície k nahláseniam šikany, mentálnych dopadoch na obeť, ktorá často vidí iba jediné východisko z danej situácie, i na tom, že samotní šikanujúci si skoro vôbec neuvedomujú následky a to, ako veľmi ubližujú.⚪ Pozitívne hodnotím i záver, v ktorom sa síce (a to teda skôr nerealisticky) hlavná šikanátorka po rokoch ospravedlní svojim obetiam, no tie si ju vypočujú, odignorujú a odídu - veľmi pekne reflektované, že jedno ospravedlnenie nezmaže niekoľko rokov násilia - odpustiť sa dá, no zabudnúť nie. Jediné, čo je úplne zbytočné je klasický záver ,,po xy rokoch," ktorí Kórejci tak milujú a obsahuje ho skoro každý seriálový počin, no v 90% úplne zbytočne. Mladí neopozeraní herci sú super voľbou, niektorým to ,,hrá" (hlavný záporák predovšetkým) lepšie ako tým známym ,,kamenným ksichtom," (ktorí sú protežovaní napr. pre to, že sú zároveň aj speváci v kapele a bude na nich marketingovo pozerať viac malých dievčat)⚪Inak, je paradoxom že som sa k seriálu dostala presne v čase, kedy sa na Slovensku vo veľkom medializovala kauza šikany dieťaťa mladistvými z obce Miloslavovo.⚪ ()