Kto prežije

(relácia)
  • Česko Kdo přežije (viac)
Rozhovor 1
Dobrodružný / Reality-TV / Súťažný
USA, 2000

Réžia:

Don Roy King

Účinkujú:

Jeff Probst (moderátor), Amber Mariano, Richard Hatch, Judd Nelson, Kimmi Kappenberg, Rudy Boesch, Jenna Lewis, Sugar Kiper, Jenna Morasca, Jerri Manthey (viac)

Série(46)

Survivor je televizní reality show, která je v různých podobách vysílána v mnoha zemích na světě. Hlavním principem této soutěže je vysazení soutěžících na izolovaném místě v divočině, kde soupěří o různé odměny a hlavní výhru v hotovosti. V soutěži se využívá systému postupného vyřazování, kdy soutěžící hlasují proti dalšímu členu v kmeni dokud nezůstane poslední soutěžící, který kromě výhry získá i titul "Poslední trosečník" ("Sole Survivor"). Soutěž je také obrovským sociálním a psychologickým experimentem, kdy je možné pozorovat různé typy lidí, jak se k sobě navzájem chovají za různých okolností a v různých podmínkách. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Mouchal k tomuto seriálu (10)

San Juan del Sur – Blood vs. Water (2014) (S29)

Co k tomu říct? Tuto soutěž sleduju už opravdu hooodně dlouho a stalo se mi opravdu málokdy, že bych ke konci neměl ani jedinýho favorita, což se naneštěstí stalo právě v této sérii. Část soutěžících je kapitola sama o sobě, a kdybych se měl rozepisovat, asi bych to v únosné míře slušné mluvy nedokázal... Opět, jak už u survivora bývá tradicí, tu máme vyhaslou sportovní hvězdu, umělou nánu, která by měla spíš zauvažovat, že si nechá místo nové plastiky prsou vyoperovat tu svou zcvrklou švestku ve své hlavě (ne o mozek se opravdu nejedná!), zástupce homosexuální komunity (jediní přijatelní – díky bohu za ně!), hasiče a dceru s matkou, kteří si mohou stoupnout do fronty na vyoperování švestky hned za výše uvedenou... Jak moc minulá sezóna zazářila, tak moc tato sezóna zklamala. Absence zajímavých soutěží, hádky, hodící se spíše do béčkové španělské telenovely, a jen minimum snahy o samotné přežívání posílají tuto řadu do propasti rychlého zapomnění. Ani prvek tak typický, jako bývávala aukce survivora, jsme neměli šanci vidět. A upřímně, poprvé v celé historii soutěže mi přišlo, že je už pořádně „přeimunitováno" (spousta skrytých idolů), což není dobře. Alespoň vítěz/ka reputaci malinko napravil/a ale i tak za mě slabých 40%. ()

Worlds Apart (2015) (S30)

Obsaženy spoilery. Neuvěřitelné co tato reality-show o trosečnících dokázala. Už se dovysílala 30. série a já na to furt čumím jak malý svišť na vánoční stromek. Po zklamání předešlé série se Survivor vrátil ve velkém stylu a jen a jen dokazuje, že rozdělení na tří samostatné kmeny mu prostě svědčí! Zpočátku jsem se obával, že vypadnou všechny zajímavé persony mezi prvními (Vince, bradatý Max...), ale i přesto nám tam zůstal dostatečný počet na to, aby to byla pořádná jízda. A tím pořádná jízda myslím pořádná Happy Dance jízda Mikea. Snad poprvé se mi stalo, že vyhrál underdog dříč, který se dostával dál jen díky jeho neporazitelnosti v soutěžích a já mu fandil. Neopakoval se osud Terryho, Ozzyho či Spencera. Bohužel i zde je pár "hráčů" naprosto zabitíhodných. Hlavně dvojka Dan a Will, kteří nemají ponětí, kde hra začíná a kde už končí a svými vulgarismy a následnými omluvami a výmluvami si mě teda vůbec nezískali. Reunion působí jako soudní přelíčení, kdy Jeff mermomocí soutěž obhajuje, když na ní Dan hází špínu. Ale alespoň jsme se dozvěděli, kdo si zahraje příště a jsem na to velmi zvědavý! Oblíbenci: Mike, Joe, Jenn / Neoblíbenci: Dan, Will ()

Cambodia – Second Chance (2015) (S31)

Varování před spoilery! Tak američtí fandové převzali iniciativu a naservírovali nám cast celé této série bez pomoci produkčního týmu. Což by bylo fajn, kdyby se kvůli tomu na ostrov nedostali takový hovňousové jako jsou Abi-Maria nebo hipízáckej vořežprut Vytas. Naštěstí větší část fandů v sobě našla dostatek soudnosti a většina voleb padla na úrodnou půdu. Když hodíme cast stranou jedná se opravdu o dosti lahůdkovou podívanou. Zažijeme několik drsných okamžiků (omdlévající Joe), několik napínavých nálezů skrytých imunit či nepřízeň počasí nebo neštěstí v rodině (bohužel...), a to nemluvě o velmi povedených kmenovkách. Je toho na vychvalování spousta, jen mi bohužel po finálové kmenovce zůstala nepříjemná pachuť v puse. Na to, že tam celá rada přijde naprdnutá, jako kdyby jim Russel schoval ponožky, už jsou určitě všichni zvyklí, ale že se dají všichni tak snadno opít rohlíkem? To nepochopím. Nemám upřímně nic proti Jeremymu a jeho výhru mu přeji, ale dostat se k ní pomocí "srdceryvného" příběhu o své rodině? Neměla by být výhra založena spíš na hracích schopnostech, strategii a podobných nesmyslech? Tím neříkám, že hrál špatnou hru (dvě skryté imunity + vyhraná závěrečná), ale na to, aby zbytek finalistů doslova přejel parním válcem a uzurpoval si všechny hlasy, rozhodně neměl a to mě upřímně trochu zklamalo. Reunion už každý ví, že se točí jen kolem stupidních keců Jeffa Probsta a vyplatí se to sledovat jen pro to malý nakouknutí, co nás bude čekat příště. Nicméně bylo vážně skvělé sledovat soutěže, ve kterých nikdy nikdo nic nevzdával a bojoval do naprostého vyčerpání (Golden Boy příkladem). Jen škoda, že Terry hru opustil tak záhy a rychle, Keith s Wooem byly znovu úplně mimo hru (jak nečekané) a Joe opět dominoval v soutěžích. Sérii tak hodnotím za 5/5, vítěze pak tak kolem 3/5 (jsem spíš v týmu Spencer). Celkově je to ale rozhodně jedna z těch nejlepších sérií. Oblíbenci: Kelley, Spencer. Neoblíbenci: Kass, Vytas. Dead Weight: Abi-Maria, Monica. 90% ()

Kaôh Rōng (2016) (S32)

Člověk by si myslel, že po 31 sériích už hráči budou vědět, co a jak. Ale pak přijde řada číslo 32 a z každého je zase naivní blbeček, který jde na kmenovku s tím, že ON je ten nejlepší, že je naprosto z obliga co se týče hlasů a že není ani malinká šance na to, aby si dnes balil svých pět švestek. Bože, ti amíci občas dokáží být tak zoufale zábavní. Sezóna, kde bylo nejvíc evakuovaných v celé historii hry. Dva nejlepší hráči venku. A my pak musíme sledovat, jak si to do sloučení štrádujou takoví "mistrní stratégové" jako jsou Joe, Debbie, Julia atd. Pak nastává problém, jako u většiny moderních survivorů. Že jakmile je sloučení, začína lov na silné a tudíž i zajímavé hráče a kdo nám tam pak zbyde? Komu máme pak fandit? Debbie ala schizofrení uprchlík z psychiatrické léčebny? No prostě castově tato řada vypadala více než zajímavě (pěkné slečny se taky našly), ale do finální časti se těch zajímavých dostalo zoufale málo. A mrzí mě, že v těchto řadách už není žádná aukce nebo pořádné vytrvalostní soutěže. To je samá skládačka. Aspoň že jim nepřijela rodina. Sledování Taie jak brečí mi už i tak stačilo. A to že nesnědli ani tu slípku co tam měli? Jako děláš si fakt pr*el už? V prvních sezónách se div nesnědli navzájem z toho hladu a tady se jim promenáduje taková porce bílkovin a oni si jí ještě vydržujou. Reunion už byl jen klasické tlachání a dost divný příchod Sii. Jinak výhru jsem přál Aubry, ale Michelle ke konci zahrála fakt slušně, takže mě to ani tak nenaštvalo. Twisty oukej. Oblibenci: Neal, Caleb, Jason / Neoblíbenci: Joe, Darnell, Peter. 70% ()

Millennials vs Gen X (2016) (S33)

Je tu další řada a s ní zbrusu noví soutěžící. Série nám začala velmi pěkně, na podrazy jsme nemuseli čekat ani dva díly, o stupidních rozhodnutích různých soutěžících ani nemluvě (FiggTails). Někteří "trosečníci" už zpočátku vykazovali velký potenciál a někteří naopak ukázali, jak moc zbyteční tam jsou. A někde uprostřed toho všeho byl David, který celou sérii táhnul neskutečným způsobem a alespoň za mě ji i vyhrál. Juj spoiler. Přerod z městského posránka v ostrovního masterminda tu už párkrát bylo (Cochrane mluvím o tobě), ale nejspíš nikdy mě to tolik nebavilo. Škoda té finální kmenovky, kdy zdejší vítěz (opět!!) rozbrečel porotu a hlavně i díky tomu celou sérii bezkonkurenčně vyhrál. Přitom, co se týče jeho hry, nijak zvlášť mě neohromila. Ale tak to chodí a je to přece jenom Amerika, kde to uhrát na tragédii v rodině není nic těžkého. Bohužel, trpí tím tak celá sezóna. I tak byl střet generaci velmi nadprůměrnou sérií a na návrat některých soutěžících už se teď těším. Oblíbenci: Zeke, Dave, Jay / Neoblíbenci: Rachel, Lucy, Paul. 80% ()

Game Changers (2017) (S34)

Podtitul série přisliboval ty nejlepší z nejlepších a to, co jsme dostali bylo minimálně diskutabilní. Nazvat například Troyzana titulem "Game Changer" je na facku. Nicméně několik výborných hráčů jsme dostali. Bohužel drtivá většina se nedostala ani do poroty, takže kolem poloviny série nebylo takřka komu fandit a na kmenové radě to byl jeden trapas za druhým. Nejprve kauza kolem transsexuality, poté vyhození Cirie bez možnosti vůbec hlasovat. Někdo to nazývá historický milník, já tomu říkám pěkná kokotina, kdy každý má svou imunitu v kapse a na kmenovkách je pálí jednu za druhou. Reunion byl klasicky jeden velký cringe. Vítěz/ka celkem v pohodě vzhledem k předvedené hře, ale když si vezmu, který hráč se dostal až do úplného konce... Brrrrr. Potenciál nenaplněn. 65% ()

Ghost Island (2018) (S36)

Spoilery! (Očividně, co jiného bych tu psal? Recept na vajíčkovou pomazánku? Pfff, ten ani neznám. Ano, až tak to je se mnou v kuchyni špatný...). Dom s Wendellem tu předvedli asi nejdominantnější duo v celé historii Survivora. Ono upřímně, když proti inteligentním hráčům nastoupí "hráči" typu Angela nebo Sebastian, který dokonce sám přiznal, že neměl absolutně žádnou strategii celou hru (!!!) (O ještěřím výrazu Angele nemluvě), tak to až tak těžký úkol není. Jak už bývá zvykem, nových soutěžích bylo pomálu a různých všemožných i nemožných výhod zase hodně, ale celkové téma navodilo dost nostalgickou atmosféru a pro fandy celé této show to bylo občas opravdu super připomenout si různé kultovní momenty. Vítěz určitě potěšil (ikdyž to nebyl můj největší favorit) a vlastně celkové finálové obsazení se povedlo. Rozhodně se jedná o nadprůměrnou sérii. Teda pokud neberu v potaz ten žalostný Reunion, který je rok od roku horší (ale i kratší, takže netrpíme příliš dlouho). Oblíbenci: Michael, Dom, Wendell. Otrávenci: Angela, Kellyn, Donathan. 83% ()

Edge of Extinction (2019) (S38)

Tuto řadu jsem si užíval do chvíle, kdy jedna moje nejmenovaná známá přišla s tím, že cast stojí za kočičí prd v porovnání s minulou sérií a já si v okamžiku, kdy se můj zarezlý, pavučinami prolezlý mozek konečně nastartoval a vzpomněl si na obávané bruchachos-amigos či jaké svinstvo z minulé série (Christian a spol.), jsem ji musel dát za pravdu. Velký zástup nezajímavých a nudných lidí v čele s královnou ostrova vymření Reem spolu s ex vojákem Wardogem (no už to jméno...), který je v soutěžích asi tak schopný, jako retardovaný tučnák s jedním křídlem a svázanými nohy. Doslova člověk s Tourettem, který šel do soutěže proto, aby NEjedl slepice, aby NEtaktizoval a NEbyl dobrý v soutěžích v nich předvedl víc, jak tenhle "hážu jako holka a hrdě vám to všem ukážu v televizi heh" ex voják. Dalším velkým fópa bylo celkově téma série. Ostrov vymření už tu v podobné podobě byl a po nějakém čase ostrov vypadal spíš jak odpočinková párty od veškerého taktizování. Paradoxně řada skončila přesně tak blbě, jak jsem se obával a máme vítěze, který převážnou většinu času ani nemusel hrát. Ikdyž uznávám, že čas po návratu využil nejlíp, jak mohl. I tu Reem na jednu stranu dost obdivuju, když strávila tolik dní na OV a jen sledovala, jak jí tam přicházejí další a další Challenge Beasti a nevzdala to (no, možna je jen blbá). Nejlépe samozřejmě zahrál Rick, který to bohužel nedotáhl, ale jeho fake HII a jeho radiové vysílání mě kolikrát dost pobavilo. Příště to chce cast, který Jeff nevybere podle množství litrů slz, co je člověk schopen vyplodit při pohledu na svého příbuzného, nebo počtu rakovin v rodině a budu spokojen. 65% ()

Island of the Idols (2019) (S39)

Nebudu plácat moc vět. Jedná se o podprůměrnou sérii, kterou si zapamatujeme možná spíš kvůli aféře ohledně Dana než kvůli zdejším soutěžícím. Missy a Elizabeth ukázaly svůj charakter, když se zachovaly jako totálně vymletý pipky. Ke konci začal hrát Dean, ale jinak slabý. Moc se nehrálo a ikdyž padaly blindsidy sem a tam, nebylo moc komu fandit, takže ani nemrzely. Rob se Sandrou příjemné zpestření, ale ke konci už hráči měli až moc komfortu. Favoriti: Dean, Elaine a svým způsobem Noura. Antifavoriti (soutěžící, co mě neustále vytáčeli už jen jejich existencí): Karishma!!!, Vince, Missy. 55% ()

Winners at War (2020) (S40)

Řekl bych, jedna z nejlepších sérií za posledních 10 let. Hrdinové proti padouchům jsou pro mě už nicméně nepřekonatelní a nic to nezmění ani zdejší nabušený cast, kde to je jedna legenda vedle druhé. Bohužel velmi rychle začnou největší favoriti a nejsympatičtější hráči padat jako mouchy a je to kolikrát bohužel ve prospěch méně zajímavých soutěžících. Nicméně ikdyž je už série Survivora značně "přetwistovaná", několik nových věcí zde působilo celkem svěže a zábavně. Různé úkoly na EoE byly fajn a dodaly tomu nový rozměr, kdy se člověk do hry dokáže vmáčknout i přesto, že už vypadl. Stejně tak fire tokens je celkem zajímavý nápad a ikdyž by chtěl ještě trochu vybrousit, je to slušný start. Ve výsledku je ale série tak dobrá, jak dobrý je celkový vítěz a možná právě proto, má tato série tak vysoké hodnocení, protože vítěz je zde zcela zasloužený. Málokdo zahrál po všech stránkách takhle dobrou a čistou hru jako právě zdejší vítěz. Favoriti : Tony, Nick, Yul, Ethan, Parvati, Rob. Neoblíbenci : Sarah, Sophie, Adam. 90% ()