Skandál po britsku

• Veľká Británia A Very British Scandal

Seriál Skandál po britsku z dílny scenáristky Sarah Phelpsové zachycuje rozvod vévody (Paul Bettany) a vévodkyně z Argyllu (Claire Foy), jeden z nejnechvalněji proslulých a nejbrutálnějších právních případů 20. století. Margaret, vévodkyně z Argyllu, proslulá svým charismatem, krásou a stylem, dominovala titulním stránkám novin poté, co rozvod odhalil obvinění z padělání, krádeží, násilí, užívání drog, úplatkářství a explicitní polaroidovou fotografii, která ji měla pronásledovat po zbytek života. Přestože se ji její současníci, tisk i soudci snažili očernit, Margaret jim hrdě a statečně čelila s hlavou vztyčenou a odmítala tiše odejít, když ji zradili přátelé a veřejně zostudila společnost, která se vyžívala v jejím pádu. (HBO Europe)

jedna_vrana

Výborní predstavitelia v hlavných úlohách – Paul Bettany a Claire Foy. Celý príbeh ich manželstva a rozvodu je postavený na realite. Ale tá ma iritovala každou vetou vyslovenou z ich úst, prepieranie špinavej bielizne na verejnosti, manipulácia názorov, egoistické pohnútky oboch. Zbytočne strávený čas, toto som nepotrebovala o nikom (ani ak ide o vojvodu a vojvodkyňu z Argyllu) vedieť. ()

filmmovier

Paul Bettany a Claire Foy jsou fantastičtí, kamera naprosto skvostná, skotské exteriéry i interiéry nádherné... Jen ten příběh trochu pokulhával. Překvapivě roztahané, dlouhé tím špatným způsobem a místy i docela nudné. Myslím, že tohle šlo podat lépe a ačkoliv poslední díl (od soudu, jak jinak) tomu zachraňuje reputaci, z průměru to nevytáhl, protože tohle je opravdu celkem zklamání. A to jsem v tomhle případě nečekal. Na kvality (a atraktivnost) skandálu Hugha Granta to rozhodně nedosahuje. 65%. ()

anatheman

Claire opět skvělá. Potěšil mě i Paul Bettany, kterému ta role rozpolceného vévody zkrátka sedla. On je na tyto charaktery prostě mistr. Jinak obsah seriálu? Abych řekl pravdu, tak jsem zvažoval i pět hvězd. Nicméně k udělení té poslední něco málo chybí. Scénář je na velmi dobré úrovni, dialogy působí přirozeně a efektně posouvají děj vpřed. Pěkná je rovněž stylizace a výprava. Inu - poválečné kostýmy a pseudogotický zámek ve skotské scenérii. Prostě labůžo... Líbí se mi, že se zde nesetkáme s vyloženě kontrastně vykreslenými postavami. K nim si postupně vytvoříte buď sympatie nebo antipatie. Je pravda, že jsme bylo možné zhlédnout množství děl o skandálech, přesto v tomto snímku je možné ocenit pozoruhodně pojaté motivace charakterů. Zároveň se do toho promítá zkostnatělost tehdejší společnosti. Nejedná se tedy dle mého názoru o minisérii, která by ve vás nezanechala trvalejší impresi. Za což velký palec nahoru. ()

rikitiki

Pitva patologického vztahu mezi psychopatem a snobskou nymfomankou bohužel obsahuje hodně vaty. Jezdí se autem a přitom se čumí do blba. Na to, jak pikantní intimní život vévodkyně vedla, schází i ty pikanterie. Nedotažené a příliš chladné. Chybí tomu drajf a třeba i nějaké pevnější usazení do dobového kontextu. Hereckým výkonům a výpravě nelze nic vytknout, ale takto si ze série odnáším pouze, že privilegované vrstvy jsou občas taky pěkná spodina, a že ženám a mužům se rozhodně stejně neměřilo. Ono ani dnes neměří, ale tehdy to bylo ještě horší. SHRNUTÍ: Navrch huj, vespod fuj. ()

papilon395

Podívala jsem se na celou minisérii v kuse a jsem velmi spokojená. Jiní recenzenti vytýkají rozvleklost, ale pak nepochopili důvod a šli pouze po senzaci. Díky třem epizodám zažijeme kus společného života dvojice britské smetánky, která se asi neměla potkat. On marnotratný, se zděděným šlechtickým titulem, oblibou v alkoholu a amfetaminech, střídající manželky jako ponožky. Zbavuje se jich, jakmile prodře díru do jejich peněženky. A ona krásná, sebevědomá, emancipovaná, otcem finančně zajištěná, milující manžela i jeho skotský hrad. Pravda, taky není svatá, k dosažení své představy o štěstí se nebrání lžím a intrikám. To nemůže dopadnout dobře. Uvidíme Válku Roseových na britský způsob.. A na rozdíl od předchozího Skandálu po anglicku není nad čím se pousmát. Skvělí Claire Foy a Paul Bettany. ()