Virus v nás

(TV film)
  • Nemecko Das Virus in uns (viac)
Nemecko / Rakúsko, 2021, 52 min

Réžia:

Kurt Langbein

Jsou to nejrozšířenější obyvatelé Země. Žijí tady odjakživa a jsou považovány za nebezpečné nebo dokonce smrtící, ale to není všechno. Viry jsou mnohem více. Asi 50 % našeho DNA pochází od virů. Pomáhají tvořit imunitní systém, poskytují nám dlouhodobou paměť a užitečně působí uvnitř našeho trávicího traktu. Ale když lidstvo naruší a změní přirozenou biosféru zvířat a zničí biodiverzitu, z virů se může stát velké nebezpečí. To nás učí historie epidemií od spalniček přes AIDS a ebolu až po covid-19. Tento dokument nás zavede na exkurzi do fascinujícího světa výzkumu virů. A pokusí se najít odpovědi na nečekané otázky a překvapivé vědecké teorie: stál na počátku všeho života nějaký virus? Jak je možné využít viry v léčbě? Proč se z virů náhle stávají patogeny? Jak se dá pandemiím, jako je covid-19, předcházet nebo je aspoň účinně omezit? Sledujte a zjistíte, že miniaturní částice proteinu, ve kterých jsou uloženy dědičné informace, nejsou ani tak smrtící hrozbou jako spíše nepostradatelnými architekty veškerého života. (TV Prima)

Marze

Dokument a našich predátorech na televizi Prima Zoom. Zaujalo mě, že jsou v našem těle nové druhy virů, které žijí jen v našem těle. A to, že hlavní příčinou pandemií je vzrůstající hustota obyvatelstva. Při exponenciálním světovém růstu se tedy máme na co těšit. Jak říkal na jedné přednášce Václav Cílek je pravděpodobné, že budou další světové epidemie. ()