Hříchy pro diváky detektivek

Česko, 1995, 9 h 34 min (Minutáž: 52–63 min)

Réžia:

Dušan Klein

Scenár:

Dušan Klein

Kamera:

Jiří Kadaňka

Dagmar Havlová, Jiří Zahajský, Jan Šťastný, Pavel Trávníček, Ivan Trojan, Svatava Hubeňáková, Miroslav Vladyka, Miriam Kantorková, Vlastimil Zavřel, Petr Haničinec, Jiřina Bohdalová (viac)

Na televizní obrazovky se vrací druhá desítka oblíbených kriminálních případů, další cyklus Hříchů, nikoliv však už pro pátera Knoxe, ale pro diváky detektivek. Režisérskou taktovku opět svírá Dušan Klein, v roli detektiva "v sukních" zasahuje Dagmar Veškrnová. Rovněž i v této sérii se diváci mohou stát detektivy "amatéry", ověřit si při rekapitulaci událostí v závěru svůj odhad a tipovat, kdo je pachatelem. (hippyman)

Recenzie používateľa Grogan k tomuto seriálu (11)

Hříchy pro diváky detektivek (1995)

Celkový nápad pořadu je rozhodně dobrý (když pominu fakt, že je vypůjčený z předchozích Hříchů) a kdyby šlo jen o pátrání, kde si divák může na základě indicií sám identifikovat vraha, klidně bych to ještě nadhodnotil. Co seriál vskutku příšerně sráží je hlavní představitelka - její křečovité zapojení do každého případu a chytrost uvažování téměř jako u Poirota, to mi silně pije krev. Štve mě i způsob, jak jsou prezentováni detektivové, kteří řeší jednotlivé případy - jsou vykresleni jako přihlouplí moulové, kteří by bez pomoci tý všetečný ženský nedotáhli do konce ani jeden jediný případ. Texty doprovodných písní nejsou zase tak špatné, ale pěvecké kvality hlavní představitelky bych označil jako nic moc, tedy spíš nic než moc. Z odvysílaných dílů se mi asi nejvíc líbil díl Smrt na inzerát, hlavně kvůli sympatické kriminalistické dvojce Skopal - Táborský. ()

Piruety smrti (1995) (E01)

Pěkný díl, velmi slušný úvod druhého cyklu. Kriminalistická dvojka Šťastný a Zahajský je dost sympatická, minimum prostoru pro nesympatickou Veškrnovou taky potěší, slušné vyšetřování i dost výrazní podezřelí tu jsou. Jen ten motiv mi není úplně jasný - jestli šlo o tu učitelku, tak co ten motiv s penězi jako krytí? Chci říct, jestli peníze byly jen záminka, tak jak mohl mít vrah jistotu, že oběť bude zrovna v místnosti, kde měly být peníze uloženy? A co vlastně paní učitelka pachateli provedla - že by taky odmítnutý nápadník? ()

Každej vraždí, jak umí (1995) (E02)

Slabá epizoda, kde je vrah velmi čitelný z jednoduchého důvodu - má celkem dost prostoru a oproti ostatním u něj chybí náznak jakéhokoliv motivu, což v detektivce vždycky zavání. Kriminalistická dvojka je tu dost slabá, Jana Švandová mi nikdy nepřišla extra atraktivní, takže se mi dost nezdálo, jak se o ni Haničinec s Moravcem přetahovali. Některé dílčí slušné výkony se najdou (Knop, Zavřel), ale celkově je to dost nuda. ()

Poslední varování (1995) (E03)

Zajímavá zápletka se slušným množstvím podezřelých, kterou trochu kazí závěrečná pointa s drogami - nějak mi to tam nesedlo, ani nevím proč. A to závěrečné šaškování Brouska a Tőpfera kolem Veškrnové si taky mohli odpustit, i když v tomhle dílu byla celkem snesitelná. ()

Diskrétní vražda (1995) (E04)

Docela slušná epizoda, která se vrací k oblíbenému tématu detektivek - řešení neuzavřeného případu. Nápad je zajímavý, ale provedení už horší. Je tu pár podivností a nejasností - třeba proč pachatel ve svém businessu nepokračoval, zatímco Rošetzký seděl v base, ale hned po jeho návratu to zase zkoušel. Pak je tu ta tajemná zbraň - měla to být ta samá, kterou si Beneš prohlížel v šuplíku? Jestli ano, tak proč by ji tam pachatel nechával (nebo jeho komplic), aby ji někdo z firmy našel? A Beneš se vůbec nediví, že se jim tam válí v zásuvce zbraň a nijak to neřeší? A jestli Beneš ty peníze celou dobu chtěl, tak mi neříkejte, že by ten byt Rošetzkého dávno důkladně neprohledal? Navíc v téhle epizodě má na můj vkus slečna Dáša až trochu moc prostoru. Jan Kanyza a Vladimír Javorský jsou jako kriminalisti skvělí a struktura dílu je přece jen trochu odlišná od jiných epizod, takže jde o příjemné oživení formátu. Vyšetřování klasicky slušné, i když pachatel očekávatelný (přece jen hlas má dost charakteristický a taky by mu tam nedali jen jednu krátkou scénku, kdyby neměl větší roli v zápletce). ()

Vrah přichází včas (1995) (E05)

Zase jedna z těch průměrnějších epizod s hodně očekávatelným pachatelem. Úvodní vražda je překvapivě vyřešena ještě před závěrečnou tipovačkou a poslední smrt je sebevražda (docela by mě zajímalo, jak to Rašilov přesně provedl, když byla krev od okna nahoře až na druhou stranu bazénu, kde nakonec ležel), takže jde jen o nalezení vraha Hrušínského. Máme tu v zásadě jen dva podezřelé (Preisse po tom výslechu po smrti syna jako podezřelého už snad ani nezmiňovali), tak je to půl na půl, kdo to bude. Důkaz s chybějícími otisky mi moc průkazný nepřijde, jen dokazuje, že vrahem nebyl Rašilov, jinak by mohlo jít i o náhodného pachatele. Ještě mě pobavily reakce lidí na výzvu policie k pomoci ("Volal jeden chlap, že to jeho žena neudělala, prý je neschopná udělat cokoliv, ale kdybychom ji přesto zavřeli, tak by se mu prý strašně ulevilo."). ()

Computer baby (1995) (E06)

Epizoda s (i na poměry seriálu) hodně za vlasy přitaženou zápletkou, kde jde v první řadě o bankovní podvod, který by pachatelé mohli provést jen jednou, protože chybějící milión a půl by v bance určitě vyvolal pěkný poprask (není přesně uvedeno, odkud Rybová milion převedla, ale logicky někde chybět musí, tak by si na tom Postránecký/Potměšil sotva založili nějakou živnost), později o fingovanou (a brzy i skutečnou) vraždu. Většina toho, co se stalo, je jasná, takže ve finále pobaví spíš logické díry a překombinovanost celého zločinu, než by došlo k nějakému překvapivému odhalení (pěkně to shrnul Javorský "to je jak z nějaké praštěné crazykomedie"). Jinak v téhle epizodě začíná trend, kdy se hlavní ženská postava stává jakýmsi deux ex machina za kulisami, neobjeví se v průběhu příběhu jako jedna z postav, ale na zavolání. To je jediná věc, kterou mě Veškrnová štvala víc než Adamovská (jinak mě štvaly stejně, Adamovská mnohdy o dost víc - taky dostávala skoro ve všech epizodách daleko víc prostoru než slečna Dáša). Taky mě zaujalo, že tahle série už jela podle pravidel pátera Knoxe, ale v téhle epizodě bylo jedno pravidlo (záměrně/náhodně?) porušeno. ()

Noční stín (1995) (E07)

Dobrá epizoda s pěknou atmosférou, kde nám řádí sexuální maniak, který zabíjí a znásilňuje studentky. Podezřelých i různých vodítek je tu docela dost a pamatuji si, že jsem tipoval jinou osobu jako vraha (Miloš Vávra mi na podobné záporné typy docela sedí a jeho charakter v prvním cyklu byl podobný obšourník, vlastně ještě víc než to). K tomu, abychom mohli vydedukovat, jak to bylo doopravdy, nám u toho posledního případu měli dodat ještě jedno důležité vodítko (poslední oběť měla být jen uškrcená, ne znásilněná - zabila ji přece žena). Taky snad jediný případ, kdy kriminalista vyřešil případ sám, bez asistence Dáši (která dostala velice málo prostoru, což vždycky epizodám pomohlo), která tradičně předvedla strašně ochotnický výkon (podle způsobu, jak komentuje probíhající vražednou sérii v televizi, to působí, že jí to vraždění snad dělá radost). ()

Smrt na inzerát (1995) (E08)

Za mě asi nejlepší epizoda druhého cyklu (vlastně poslední slušná, závěrečné 2 epizody mě už moc nenadchly, je náhoda, že v nich dostala nesympatická Veškrnová nejvíc prostoru?) se zajímavou detektivní záhadou, slušným množstvím podezřelých a za mě nejsympatičtější kriminalistickou dvojkou z obou cyklů (Skopal+Táborský). Někdy logika trochu skřípe (třeba Švihlík je do okruhu podezřelých zařazen trochu nelogicky, nebýt jeho opakovaného upozorňování na podezřelé okolnosti úmrtí, tak by smrti prošly jako přirozené), herecké výkony tak obvyklý průměr série (jen málokdy mi tam někdo z vedlejších rolí přišel vyloženě podprůměrný, nejčastěji na tohle trpěla hlavní postava série) a závěrečné usvědčení mi přišlo trochu vyčarované ze vzduchu (zase ale hmatatelný důkaz, ne jen nějaké spekulace), přesto dám slabších 5 hvězd. Většinu novějších detektivek tyhle staré od Kleina stejně i dnes strčí do kapsy... ()

Pravdivá lež (1995) (E09)

Poslední dvě epizody už byly hodně slabé. Jak jsem zmiňoval v komentářích v jiných dílech, tak kvalita epizody byla většinou přímo úměrná délce vystupování hlavní postavy a tady ji máme v podstatě celou dobu. Nesedl mi ani ten komediálnější odlehčený ton epizody, u detektivek ho moc nemusím. A pak tu máme ten legendární výstup z plátna (a pak návrat zpět), když se hlavní hrdinové dostali do neřešitelné situace, to bylo vskutku megatrapné. Taky by se jeden mohl divit, pokud se Hříchy odehrávají ve stejném vesmíru jako původní Páter Knox (pár navrátivších postav tu bylo, ale taky nám tu recyklovali mnoho herců do zcela nových rolí), tak proč Pleštilová vlastně žádala o pomoc Veškrnovou místo své kamarádky Adamovské (která se do práce policie s oblibou plete, pokud jí to už Kostka nestihl zatrhnout)? Dvě hvězdy dávám proto, že tady máme alespoň sympatického detektiva v podání Dlouhého, v závěrečné epizodě to celé řeší už jen nesympatická Veškrnová sama.... ()

Případ konstruktivní pesimistky (1995) (E10)

Nejslabší epizoda druhé série. Jak jsem zmínil u Knoxe, tak díly bez detektivů jsou z celého cyklu nejnudnější. Takže tu máme hrozně moc prostoru pro nesympatickou Veškrnovou, všechno důležité se děje mimo obraz a najednou je konec. I vedlejší postavy jsou v tomhle díle o ničem, dokonce i takový velikán, jakým pan Vinklář bezesporu je. ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein

10.01.2022

Ve věku 82 let zemřel oblíbený režisér Dušan Klein. Kvůli svému židovskému původu byl jako dítě internován v koncentračním táboře Terezín. V 50. letech se objevil v dětských rolích ve filmech Můj… (viac)