Draculův švagr

Doktor Domián (E08)

(epizóda)
Česko, 1996, 24 min

Kdo je tajuplný doktor Domián? Proč se ho v té polorozpadlé vesničce bojí koně, psi i lidé? Proč zešílel místní učitel? Najde uspokojivou odpověď na tyto nevyřčené otázky třeba onen mladík, který sem přijíždí z Prahy, aby tu – jak naivně tvrdí své snoubence – našel „lesk v dětských očích"? Jak to asi všechno dopadne? Co za tím vším vězí? (Česká televize)

honajz

Zatím asi nejlepší díl celé série, který námětem mi přijde, že je o stupeň výš od všech těch jednohubek stavěných jen na pointě. Žel, přes zajímavý námět je i tato povídka násilím hnána k drsné pointě, přitom tady by se více hodila hlubší konfrontace obou postav i nějaké prozrazení pozadí doktora Damiána (démon?, nebo rovnou ďábel?). To setkání na polní cestě je sice velmi dobré, ale pořád tomu chybí nějaké větší odhalení pozadí a celého světa za tím vším. Můžeme se domýšlet, že si ďábel vybral tuto vesnici, aby ji přetvořil ve Zlo na zemi, ale pak bych ocenil, aby se doktorovi postavil také někdo znalý a měl i nějakou šanci na odvetu. Celkově by to vydalo možná i na celovečerák, třeba ve stylu filmu The Gorgon, ale takhle tou rychlou pointou je to celé zabité, celá dosavadní výstavba atmosféry a napětí. ()

• Tajomnú obec Marpov tu predstavuje mestečko Nový Knín. (Jello Biafra)