Spy x Family

• Japonsko スパイファミリー
Japonsko, (2022–2023), 14 h 48 min (Minutáž: 24 min)

Predloha:

Tacuja Endó (komiks)

Takuja Eguči, Acumi Tanezaki, Saori Hajami, Hirojuki Jošino, Júko Kaida, Kazuhiro Jamadži, Acuši Ono, Marie Ói, Júdži Murai, Taisuke Nakano, Kazuja Sadži (viac)

Pro agenta známého jako "Twilight" není žádný rozkaz nesplnitelný a žádná mise příliš těžká, přeci jen jde v jeho práci o světový mír. Twilight je totiž nejlepší špión země jménem Westalis a neúnavně pracuje na tom, aby zabránil extremistům rozpoutat válku se sousední zemí Ostania. V rámci své nejnovější mise se musí dostat do blízkosti ostanského politika Donovana Desmonda. Ten si však potrpí na tradiční rodinné hodnoty a prakticky jediní, s kým se stýká, jsou rodiče přátel jeho syna, což jsou především spolužáci z elitní Eden Academy. Agent tedy čelí nejtěžšímu úkolu své kariéry: najít manželku, sehnat dítě, které se dostane na Eden Academy a pak si před Desmondem hrát na šťastnou rodinu.
Twilight, nyní pod aliasem „Loid Forger“, rychle adoptuje nenáročného sirotka Anju, aby ztvárnila roli šestileté dcery a budoucí studentky Eden Academy. Jako manželku si nakonec vybere Yor Briar, roztržitou kancelářskou pracovnici, která hledá falešného partnera, aby udělala dojem na své přátele. Loid však není jediný, kdo před světem něco skrývá. Yor totiž po nocích pracuje jako nájemný zabiják, a tak pro ni manželství s Loidem vytváří dokonalé krytí, protože kdo by podezříval hodnou manželku a matku. Navíc ani Anja není obyčejná dívka, jak by se mohlo na první pohled zdát; je to esper, produkt tajných vládních experimentů, se schopností číst myšlenky, které se před nedávnem podařilo utéct z laboratoře, ovšem protože je dítě, skončila v sirotčinci. Díky svým schopnostem zná dívka skutečnou identitu svých fiktivních rodičů a je nadšená, že její noví rodiče jsou cool tajní agenti! Nikdy by jim to samozřejmě neřekla, to by zkazilo zábavu.
A tak vzniká na první pohled obyčejná rodina Forgerových, kde však pod jednou střechou bydlí špión, nájemná vražedkyně a esper, všichni snažící se před ostatními utajit svou skutečnou identitu, ale zároveň dál plnit všechny své úkoly a mise. A tak i když tito lháři, podvodníci a zabijáci jen plní své role, stejně časem zjišťují, že rodina je mnohem víc, než jen pokrevní pouto… (Jeoffrey)

Recenzie používateľa Jeoffrey k tomuto seriálu (2)

Season 1 (2022) (S01)

Kdybych se někdy rozmýšlel, jak dostat své kamarády, z nichž je většině už 30+ k anime, pak by Spy x Family byla asi první volba, kterou bych jim doporučil. Spojení animačních studií Wit a CloverWorks zajistilo, že zde máme opravdu krásný a osobitý vizuál. Navíc i hudba je zde výborná. K tomu velmi povedený příběh, který je vlastně rodinnou špiónskou komedií, tedy nabízí různá témata, která by měla být zajímavá i pro někoho, kdo o anime nikdy nezavadil. A také si třeba myslím, že to vykreslení politické situace v době podobné studené válce, nebo spousta odkazů na některé špionážní filmy a občasná kvalitní akce, by mohly mnohé diváky opravdu chytit. Navíc velmi povedená komediální stránka, velmi dobře napsané charaktery, důraz na rodinu a jaký má význam, nebo jaké může mít problémy, by zase mohlo rezonovat s mnohými divačkami. A pak by se třeba také dokázali do Spy x Family zamilovat, tak jako já, oblíbit si všechny hlavní postavy a s napětím čekat, jak to celé dopadne. Jako jedinou výtku jsem schopný akceptovat akorát to, že některé díly, především ty v druhé polovině, mohou působit jako o něco slabší a že to pak někomu přijde, že se seriál občas v rámci té hlavní dějové linky tak trochu vleče. Žádný jiný nedostatek podle mě tohle anime nemá, je to jeden z klenotů roku 2023, do kterého bylo dáno hodně lásky a poctivé práce a já ho tak mohu bez problémů ocenit 9,5/10 s tím, že Jor si přidávám do svého waifu listu a Anju zase mezi to nejroztomilejší, co jsem letos viděl. ()

Season 2 (2023) (S02)

Hlavní linka se sice v téhle sezóně nikam nepohnula, ale já si to i tak užil. Je to asi hlavně díky tomu, že se na seriál nedívám až tolik jako na špionážní drama, ale spíš jako na rodinnou komedii a v tomhle ohledu to pro mě funguje na sto procent. Ale i ti špioni tam přeci byli, třeba celá část o dovolené na výletní lodi byla za mě vynikající, plná skvělé akce a napětí (tenhle part je 10/10). Zbylé díly měli sice občas kolísavou kvalitu (jako u většiny seriálů), ale snad pokaždé mě dokázali nějak rozesmát, naladit na příjemnou vlnu, občas i trochu chytnou za srdíčko. Forgerovic rodinu mám pořád hodně rád, stejně tak i některé postavy kolem. Animačně opět skvostné, stejně tak hudebně. Mám něco zásadního, co bych chtěl vytknout? Asi to, že některé vtípky mi už začínají připadat tak trošku ohrané, i když to může být jen můj subjektivní dojem, protože jsem nikdy nebyl příliš velký fanoušek running jokes… Za mě je však Spy x Family stále úžasné anime, skvělá rodinná zábava a těším se na další pokračování a doufám, že i ten oznámený film někoho napadne dát i do našich kin. 9/10 ()