Čtverzubec

Tchajwanská vztahová dramata nejsou tak známá jako jejich japonské protějšky, sdílí s nimi však mnoho podobností. Podmanivým pianovým podkresem i důrazem na pomlky a na vyprávění mezi řádky Čtverzubec připomene i snímky Kim Ki-dukovy. Pozvolně vyprávěný příběh dvou mladých milenců se nesoustředí na dialogy, ale na emoce ukryté ve tvářích a pohledech. Dokonalé svícení a hypnotická kamera říkají mnohé, ale ještě více zůstává skryto. Jde o film čistý jako voda, v níž plavou všudypřítomné akvarijní ryby, které tu hrají důležitou roli, byť převážně na symbolické rovině. (Febiofest)

markotter

Tenhle typ asijských filmů má jednu výhodu. Nemusíte se věnovat příliš ději - ten je tak prostinký, že i když si odskočíte na záchod, o nic moc nepřijdete. O to víc se můžete soustředit na atmosféru, emoce, obdivovat proměny hlavní hrdinky, když si zkouší šaty bejvalky nebo se snažit pochopit, co se odvíjí v hlavě nemluvného trenéra baseballu. Právě proto se mi to líbilo, i když člověk musí chvíli čekat, než se přepne do tohohle pomalého módu. ()

Vavča

Taiwanské filmy si ke mně hledají vždy složitější cestu, než jiné asijské tituly. Komunita, která je adoruje a zabývá se jimi, není ani zdaleka tak velká jako ta, která jede na vodách čínské, hong kongské, japonské, korejské kinematografie. Blowfish je film, o dívce, která pracuje jako liftboy v obchodním domě, a po určité události odcestuje na venkov. Snímek si vystačí s minimem dialogů a slov, je hlavně o atmosféře. Občas jsem se v tom dost ztrácel, jsou zde silné momenty a moc hezký vizuál, sympatická Vicci Pan v hlavní roli, přesto tomu něco chybí, co by film posouvalo do vyšší kategorie a diváka emocionálně více zasáhlo. ()

Hafran

Pro mě nejlepší film letošního FebioFestu. Křehký, vizuální příběh na hraně vztahové fantasmagorie, kde se místo mluvení hraje. Vyhrocená neschopnost obou hlavních hrdinů se zajímat nebo si povídat je v prostředí tchajwanského odlištění, poklonkování a celkové odlidštěnosti naprosto přirozená. ()