Šimpanz Virgil nikdy nepoznal svobodu, umí mluvit znakovou řečí a za přítelkyni má Helen Hunt. Potká ho osud pokusného zvířete, nebo se ho podaří zachránit?  Mladá stipendistka Terri pracuje na katedře psychologie univerzity ve Wisconsinu s mladým šimpanzem Virgilem, kterého s úspěchem učí posunkovou řeč. V důsledku ukončení stipendia však musí Terri práci přerušit a Virgil je odvezen do výzkumného střediska strategických zbraní na Floridě. Sem přichází jako instruktor také mladý pilot Jimmy Garrett, který je sem převelen za porušení kázně. Oba nováčci se brzy spřátelí, Virgil se sice pokouší komunikovat posunkovou řečí, Jimmy ovšem nechápe. Stejně tak nechápe účel výcviku opic, které se tu na trenažérech trénují k létání. Obojí se však časem vysvětlí. Když Jimmy náhodou zahlédne v televizi relaci pro hluchoněmé, pochopí, že Virgil se s ním pokouší komunikovat a prosí ho o pomoc.
Zanedlouho je povýšen a v nové funkci se stane svědkem krutého experimentu, při kterém je starý šimpanz v leteckém trenažéru ozářen smrtící dávkou záření. Cílem pokusu je zjistit výkonnost válečného pilota po smrtící dávce ozáření. Šokovaný Jimmy vyhledá Terri a setká se s ní, odmítne jí však sdělit podrobnosti výzkumu, protože je vázán vojenským tajemstvím. Když vojenskou základnu navštíví vládní komise, je pro demonstraci výzkumu vybrán Virgil, Jimmy však odmítne odvést sympatického opičáka na jistou smrt. Poslušnost vypoví také Jimmyho kolega, odmítající kruté experimenty. Jimmymu se podaří v poslední chvíli experimentu zabránit. Je však propuštěn a jediným výsledkem je odložení pokusu na druhý den. Jimmy se opět spojí s Terri a pokusí se Virgila osvobodit. Než se však dostanou do objektu, podaří se opicím uniknout z klecí a pokouší se uniknout na svobodu a ničí přitom vše, co jim přijde do cesty. Proniknou až k reaktoru, který poškodí tak, že hrozí jeho přehřátí a exploze. (oficiálny text distribútora)

Denny

Šimpanz ovládající posunkovou řeč a jeho záchrana před vojenskými pokusy - o to tu jde. Příjemný film pro celou rodinu, mnoho vtipných situací (s opicemi je to samozřejmé),napětí i nezbytné dojetí. ()

Kingjiri

Důkaz, že nějaký filmy stárnou mnohem víc než ostatní. Silně béčkovej námět z osmdesátejch let dneska působí směšnym dojmem. Příběh je navíc završenej hodně šílenym závěrem. Tempo vyprávění nepatřilo mezi nejdynamičtější, zaujaly mě jedině lehce akční pasáže v závěrečný třetině. Od podprůměru snímek nezachránili ani Matthew Broderick a Helen Hunt v hlavních rolích. Slabší podprůměr, dvě slabší hvězdy. ()

Yahey

Viděl jsem to jako dítě na dovolené v bývalé Jugoslávii a bylo to dojemné a působivé. Nevím, jak bych to vnímal dnes... ()

pekas

I po 14-ti letech je to nádherný film, při kterém si citlivější povahy krásně zaslzí. A kdo hledá v tomto filmu pouze reálnost, je hlupák. Ten se musí prostě užívat a procítit. A že dnešnímu publiku nemá co říci? To je ale kravina. Synovi se to moc líbilo. ()

Gladi

Uznavam, ze je v tom velka davka nostalgie, lebo tento film som videl prvy krat, ked som mal asi 10 rokov. Videl som ho aspon 10 krat ale vzdy mam pri nom tie prijemne zimomriavky. ()

pOne

Přiznávám, že jedna hvězdička je vyloženě z nostalgie. Na filmu jsem byl svého času několikrát v kině. Byl to (vedle Daryla) takový můj soukromý filmový hit :) Po letech jsem se na něj znovu podíval v televizi. ()

Gig

Třeba se to v jistých mezích může chovat naivně nebo si někdo může říct, že je to blbost, ale má to emoce a sílu. Mě až někdy prošel tělem mráz a do očí mi padla slza. Když si vzpomenu na ozářeného Modrovouse a jeho zpomalený kamenný pohled, když si vzpomenu na Goliáše, jak ho všichni popohánějí ať vytáhne ten hasicí přístroj,... a stejně všichni ví, že to cigáro už nedostane, když vidm malého Vigila, jak kouká na mrtvého Modrovouse,.... když všichni fandí Virgilovi, leť... jsi volný.... do toho ta hudba.... Když se dívám na to dnes, pořád to má své kouzlo.... když vidím, jak Virgil používá znakovou řeč, vidím ho uprostřed místnosti, jak vzkazuje všem, že Modrovous zemřel.... říkám si, nedíval se režisér Zrození planety opic právě na tento film a neinspiroval se, když režíroval Ceasara? Projekt X má vtip, poselství, vážnost i šarm a něhu. Virgile jsi volný! ()

K.O.vi

Když jsem to viděl, brečel jsem jako malej kluk (protože jsem byl malej kluk). Přišlo mi těch opic líto. Film je to ale dobrý. BTW myslíte si, že by opice opravdu zvládli létat na trenažéru? Asi ne, co...? ()

valinka

Dojemný příběh u záběrů na umírající šimpanze se mi stahoval krk.Prostě nesnáším jakékoli pokusy na zvířatech,jsou pro mně ospravedltelné jen pokud jde o záchranu lidských životů a jiná alternativa není možná ()

Chaozzak

Klasické béčko, které získalo na svojí stranu Brodericka a Helenu Hunt. Díky tomu se nedostal do zapomenutelného archivu, kde by si na něj nikdo nevzpomněl. Film vypráví o testování šimpanzů na leteckém simulátoru ve vojenské základně, kde se objeví další "komplikace", které nechci spoilerovat. Děj je jednoduchý, nepřekvapí a skončí přesně tak jak očekáváte. Je to prostě příjemný rodinný film se vším co by měl mít. Hudba překvapivě seděla. - 50% ()

bublinka21

Krásné naivní dílko pro nedělní oddechovku. Matthew Broderick a Helen Hunt podali skvělé herecké výkony. Nejvíc oceňuji práci zvířat. ()