rivah

Česky VYHNANEC . Biblický příběh o Josefovi a židovském zajetí v Egyptě. Jména jiná než známe, jsou podle Koránu. ()

Willy Kufalt

Biblické příběhy, navrch ještě protkané reáliemi starého Orientu, nepatří k námětům, které by mě lákaly, přesto vůbec nelituji zhlédnutí Vyhnance. Snímek Júsufa Šahína má výraznou přednost v osobité atmosféře, která se mu podařila vytvořit zasazením do převažně pustých exteriérů a plným využíváním africké přírody, stejně jako ve výrazně epickém vyprávění, které z větší části tvoří strastiplná dobrodružná pouť hlavní postavy. Ústřední příběh trestance, posléze nedobrovolného otroka Rama, s nezdolnou vnitřní touhou jít za vytýčeným cílem, mě dostatečně zajímal až do konce. V jeho pozadí mě upoutal i náhled do odlišné doby, kultury i způsobu života a tradic (třeba i s útěkem a zaháněním stád ovcí do jeskyně před sváteční bouřkou). Šahínův styl je místy patřičně temný, avšak k mé spokojenosti nezachází do zbytečně naturalistických detailů. S povděkem rovněž kvituji, že mi po delší době Šahín nezkazil zážitek z dalšího svého filmu ani případným naroubováním muzikálových čísel a konečně si je v některém ze svých výpravných dramat dokázal odpustit. Přesto pro mě zůstává od pana režiséra nepřekonána jeho volná alexandrijská série. [75%] ()