Rubinstein hraje Chopina

(TV film)
  • Nemecko Arthur Rubinstein - Das Abschiedskonzert: Sternstunden der Musik (viac)
Dokumentárny / Hudobný
Nemecko, 2021, 43 min (Alternatívna 53 min)

Nestor pianistů 20. století hraje naposledy druhý klavírní koncert a Scherzo b moll polského básníka klavíru... V dubnu 1975 zažila londýnská Fairfield Hall významný okamžik hudební historie. Legendární klavírista Arthur Rubinstein se vrátil do míst v Londýně, kde před třiašedesáti lety poprvé vystoupil před publikem. Nyní ve svých osmaosmdesáti je považován za žijící legendu stejné úrovně jako Rachmaninov či Stravinskij. Rubinstein, který postupně ztrácel zrak, doufá, že zanechá trvalý odkaz: zahraje naposledy Chopina! Zvolil si jeho druhý klavírní koncert f moll, opus 21. Je to vystoupení bez publika, vyhrazené pouze televizním kamerám... V německém dokumentu z volné programové řady Magické okamžiky hudby hovoří i sám klavírista, který žil v letech 1887–1982. O přístupu k životu soudí: „Lidi, kteří si myslí, že štěstí znamená pořád se smát, ládovat se dobrým steakem či kotletkou, chodit včas spát, a třeba i něco vyhrát v loterii – to je hloupost! Nic na tom není. To je nuda! Chce to kontrast! Jinak to není život! – Do života se musíš zakousnout! A brát ho přesně takový, jaký je". (Česká televize)

kroton

Naprostý souhlas s recenzí Chudobky-hudba minimálně v ucelenějších nepřerušovaných blocích by byla mnohem lepší. Na druhé straně oslavných ód všech, kdo s ním kdy spolupracovali nebo žili, mohlo být méně a faktů ze života více. Ale i tak jsem si to užila a rozšířila si obzor o další osobnost světové klasické hudby. Jen mám obavu, že po poslechu Chopina v jeho interpretaci ze mě není lepší člověk, jak se to stalo jedné jeho žačce:-) ()

Chudobka

Legendární polský pianista hraje v osmaosmdesáti letech génia polské hudby Chopina. Krásný klavírní koncert bych si raději poslechla nepřerušovaně. Vzpomínky pianistových přátel, kolegů nebo obdivovatelů byly zajímavé, samotné Rubinsteinovo vyprávění rovněž, ale lepší by bylo obojí oddělit, aby posluchač mohl v klidu vnímat tu nádhernou hudbu. ()