Jonathan Creek

TV spot
Dráma / Krimi / Mysteriózny
Veľká Británia, (1997–2016), 34 h 50 min (Minutáž: 49–120 min)

Scenár:

David Renwick

Alan Davies, Caroline Quentin, Steven Berkoff, Anthony Head, Adrian Edmondson, Tamsin Greig, Kate Isitt, Gina Bellman, Maxine Peake, Nigel Planer (viac)

Seriál, v ktorom Jonathan Creek - amatérsky detektív a kúzelník - rieši rôzne kuriózne zločiny, zmiznutia a vraždy. V každom dieli na koci čaká prekvapujúca zápletka. Pre milovníkov napätia, záhad a prekvapení. (lilina133)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (38)

Miracle in Crooked Lane (1999) (S03E05)

Tentokrát riešime záhadu, ako mohla mŕtvola ožiť a premávať sa bez ostychu po miestnom vidieku. Áno, niečo podobné tu už bolo, ale tentokrát je pointa niekde úplne inde. Vtipne je nám riešenie záhady naznačené už pri prvej scéne, kedy konečne... ale to nebudem prezrádzať. Humor je opäť na tej najvyššej "suchej" úrovni, mimochodom sme svedkami aj takých bizarností, ako kúpeľ v ovsených vločkách. No a tí fanúšikovia Jonathana, tzv. Jonathan wanna be´s, sú neskutoční. ()

The Three Gamblers (2000) (S03E06)

Epizóda ponúka jedno prekvapenie čo sa týka záhady pohybujúcej sa mŕtvoly a jedno prekvapenie ohľadom identity jednej dôležitej osoby v deji. Obidve prekvapenia sú v podstate triviálne, ale povedzme, že nie sú zo súdka "vrah vymyslel dômyselný kúzelnícky trik", do hry sú zapojené aj iné sily. Na plný počet to možno chcelo dlhší a lepšie nakrútený flashback z Haiti. ()

Satan's Chimney (2001) (S03E07)

Vianočný celovečerný špeciál ponúka dve mysteriózne vraždy, ktoré spolu súvisia a ktoré súvisia aj so systémom vrážd spred pár storočí. A bude to súvisieť aj s udalosťami spred pár desiatok rokov. Vysvetlenie oboch vrážd patrí medzi vrcholy celého seriálu, riešime, ako je možné zabiť niekoho vnútri miestnosti ak tam nikto nie je a guľka prešla cez okno, ktorého sklo ale ostalo nepoškodené a neskôr to, ako zmizne človek z uzavretej hladomorne, či čo to bolo. No a máme tu Jonathanovu novú parťáčku, ktorá je krajšia a aj sympatickejšia ako Mad, i keď aj na ňu som si časom zvykol. ()

Season 4 (2003) (S04)

Kvalitatívne veľmi vyrovnaná séria, nová Jonathanova kolegyňa mi sedí viac ako tá predošlá, i keď aj tá mi nakoniec sadla. Za najslabší diel považujem Angel Hair, čo ale v prípade tohto seriálu znamená stále nadpriemernú detektívnu zábavu. Tu sú do štvrtej série zaradené aj špeciály, čo nie je asi úplne presné, tie zrejme stoja mimo takéhoto zaradenia. Humor je stále ironickejší a čiernejší, prípady stále rovnako kvalitne vymyslené, napísané aj nakrútené. ()

The Coonskin Cap (2003) (S04E01)

Zapeklitý prípad, kedy riešime logické nezrovnalosti pokusu o zločin v exteriéri, aby sme sa posunuli ku klasike, totiž k vražde v uzavretej miestnosti, kde nikto nebol ani nemal ako uniknúť. A výsledok je zase úplne iný ako doposiaľ pri podobných prípadoch, čo je dané aj tou previazanosťou na iný zločin. Čaká nás aj tona humoru, Jonathanov šéf v divadle je totiž týpek na pohľadanie a jeho metódy, ako zvýšiť návštevnosť, nepoznajú hraníc ani fantázie, ani etiky. ()

Angel Hair (2003) (S04E02)

Trochu netradičnejšia epizóda, ktorá mi príliš nesadla. Nejde tu o žiadne triky ohľadom hrdelných zločinov, v podstate len odhaľujeme záhadu jedného videa, kde sa strihajú vlasy a s tým spätý istý časový paradox. Motivácia zosnovateľa akcie prekvapí, síce najmä svojou banálnosťou, ale je to istým spôsobom aj vtipné. ()

The Tailor's Dummy (2003) (S04E03)

The Taylor´s Dummy trochu klame telom, riešime síce otázku, ako môže niekto vojsť do miestnosti ako jedna postava a vyjsť ako iná, ale pozorný divák si všimne, že ani s úvodnou sekvenciou nie je niečo s kostolným poriadkom a že záhada sa bude riešiť práve tu. Takmer stopercentná epizóda, možno po pozretí celej sezóny zvýšim hodnotenie. ()

The Seer of the Sands (2004) (S04E04)

Jonathan Creek sa vydáva na anglický vidiek pri mori, kde bude riešiť "nadprirodzené" úkazy v podobe komunikácie s duchom mŕtveho milého istej naivnej peknej pani. A samozrejme celý komplot odhalí, i keď tentokrát to bolo možno ešte ťažšie ako obvykle. Možno trochu zbytočne prekombinované, ale epizóda zase obsahuje asi najčiernohumornejší fór celého seriálu. Myslím ten s pytónom. ()

The Chequered Box (2004) (S04E05)

Podobný prípad sme tu už mali v prvej sezóne, či skôr riešenie záhady, prípad je pochopiteľne absolútne odlišný. Ako narafičiť vraždu na policajného komisára? Toť výzva pre partičku zločincov skrývajúcich niečo z minulosti. Adam Klaus zase vymýšľa totálne hovadiny, najskôr sa nechá zaživa pochovať a potom hneď ukrižovať, ale okrem holubov to nikoho nezaujíma. ()

Gorgon's Wood (2004) (S04E06)

Tvorcovia prišli opäť s originálnym a doposiaľ nepoužitým nápadom pre zmiznutie predmetu z miestnosti bez akejkoľvek stopy. Rozriešenie záhady prekvapí, nasleduje však ešte dosť temný príbeh s ďalším nečakaným rozuzlením, len nie príliš optimistickým. Jonathan tu na môj vkus až príliš fabuluje a skrátka jeho teórie mu okolie iba potvrdzuje. Ide ale stále o vysoký nadpriemer a scenárista sa bez debaty vytiahol. ()

The Grinning Man (2009) (S04E07)

Dvojhodinový vianočný špeciál ponúka jeden starý zločin, jeden súčasný a záhadu jedného drahého obrazu od Boscha. V každom z týchto troch prípadov sa dočkáme prekvapivej pointy, tá záhada okolo obrazu je ale úplne iného charakteru ako by sa na začiatku mohlo zdať a dáva celej epizóde rozmer navyše. Nechýba zase ani ten britský suchý a občas aj čierny humor a ani nová Jonathanova pracovná partnerka. Zatiaľ tá najsympatickejšia aj najkrajšia. ()

The Judas Tree (2010) (S04E08)

Ďalší sviatkový špeciál, kde je cítiť, že tá hodinka a pol nie je vôbec navyše. Úvodná scéna prekvapí ukázaním zase novej, zdanlivo neriešiteľnej záhady, len som čakal, že bude viac prepojená na ústredný zločin. Ten je ale vymyslený dokonale a jeho rekonštrukcia patrí medzi tie najlepšie v seriáli. Celkovo ale nie som úplne stotožnený so záverom, kde sa ukáže že božie mlyny melú pomaly, predsa len je ale k istej postave až príliš krutý. ()

The Clue of the Savant's Thumb (2013) (S04E09)

Ďalší špeciál ponúka ďalšiu záhadu uzamknutej izby, z ktorej ale nezmizne živý človek, ale už jeho mŕtvola. Pričom telo sa nikde nenašlo a niet ani podozrivých. Písať, že riešenie záhady prekvapí, je v prípade tohto seriálu nosením dreva do lesa, ale skrátka to tak je, pretože ide opäť o trik, aký dosiaľ tvorcovia ešte nepoužili. Záverečné minúty ešte všetko osvetlia z hľadiska motivácií, ale v podstate to už nie je ani potrebné. ()

Season 5 (2014) (S05)

Piata sezóna ukazuje Jonathana už aj so šedinami a v manželskom chomúte, našťastie sa ale nevytratil čierny humor a ani ten britský suchý. Adam mi už osobne nechýba, i keď niektoré momenty s ním patria do zlatého fondu seriálu. Keďže ale Jonathan rieši prípady s manželkou, stratila sa tá iskra medzi ním a ženským elementom pri vyšetrovaní. Môžeme to ale chápať ako vyzretie jeho osobnosti. Ono to časté striedanie jeho parťáčiek je predsa len trochu na škodu. Divák si zvykne a zrazu je tu opäť zmena. ()

The Letters of Septimus Noone (2014) (S05E01)

Jonathan má opäť po svojom boku novú partnerku a tentokrát sa ide skôr v stopách Columba, pretože divák vopred vie, kto je vrah. Odhalenie je tiež v štýle tohto pána, i keď tu padne aj meno Holmes. Ide o veľmi vydarený intertextuálny vtípek, jeden z najlepších v seriáli. Druhý prípad nie je vlastne ani prípad, ale aj tak zaberá skoro polovicu stopáže. Podstatnejšie je, že riešenie malých záhad je tiež prekvapivé (vysávač, listy, význam mena Noone). ()

The Sinner and the Sandman (2014) (S05E02)

Záhada je tu skutočne zaujímavá, pod maľovkou sa totiž ukrývajú výherné čísla z lotérie, avšak čísla na stene boli napísané pred päťdesiatimi rokmi a ešte je pod nimi nápis Will Winn, čo môže znamenať len jediné, ale ako správne tušíte, tak neznamená. Inak ide skôr o takú ľahšiu epizódu bez hrdelného zločinu a tak trochu jej chýba šťava. ()

The Curse of the Bronze Lamp (2014) (S05E03)

Ako sa mohli dostať hodinky unesenej političky na posteľ kamarátky manželky hlavného hrdinu? Tá mala mimochodom doma istú pikantnú návštevu a neskončilo to príliš dobre. Táto epizóda, podobne ako aj niekoľko ďalších, ponúka istú málo uveriteľnú náhodu, ale keďže sa ako diváci zameriavame predovšetkým na logiku prevedenia zločinu a logiku jeho následného odhalenia, tak to ani nemá význam považovať za chybu. ()

Daemons' Roost (2016) (S05E04)

Jeden z najkomplikovanejších a tak trochu aj najchaotickejších prípadov, aké kedy Jonathan riešil. Nakoniec sa samozrejme v tej prekombinovanosti zorientuje a všetko nám elegantne vysvetlí. Problém z magickými silami popierajúcimi gravitáciu sú vyriešené pomocou... no gravitácie a všetko je tak dosť triviálne, len aj tak divák na to sám nepríde. Výborné zakončenie celého seriálu, či sa niekedy dočkáme ešte nejakého špeciálu, je vo hviezdach. ()