Švédský umělecký film ze života skandinávských rybářů. Hrdinou příběhu je mladý Rolf Bakken, jehož matka po utonutí svého manžela a syna přísahala, že druhý syn nikdy nebude rybářem. Chlapci se proto všichni posmívají jako maminčinu mazlíčku. Rolfa to mrzí, tím více že stará rybářská krev se v něm stále ozývá. Při svých jednadvacátých narozeninách se dozví, že mu matka našla místo v obchodě. Proti její vůli se však rozhodne odejít na moře. V přístavním městě se seznámí s dívkou Solveig, kterou si také přiveze domů jako nevěstu. Matka se snaží sňatku zabránit, ale marně. Za rok při příští výpravě se Rolfovi narodí syn, který usmíří matku s nevěstou. Rolf, jehož bárka prodělala krutou bouři, se šťastně vrací domů k matce, ženě a dítěti. (FILMOVÝ PŘEHLED 12 / 1955) (oficiálny text distribútora)

ripo

Švédský film „Syn přístavu" zpracovává námět, který byl v literatuře i ve filmu zpracován již mnohokrát, námět rybářské práce a potlačované lásky k moři. Autorům filmu se nepodařilo z tohoto námětu vydobýt nic nového, zůstávají v obligátních motivech těchto látek. Jako klad je Jim však třeba přiznat, že neupadají do falešné romantiky, ale snaží se alespoň realisticky popisně zachytit těžký život rybářů. Jejich záměr vhodně doplňují představitelé roli starších lidi, zatím co hrdinu příběhu, Rolfa Bakkena, sehrál Per Oscarsson místy konvenčně. Filmu též příliš neprospívá spodní religiosní tón, který snad odpovídá prostředí děje, našim divákům však bude příliš vzdálený. Filmový přehled 12/1955 ()