Kapitoly z dějin písma

(TV film)
  • USA A to Z (viac)
USA / Veľká Británia / Francúzsko, 2020, 2x54 min

1. První abeceda: Po stopách zrodu prvních abeced, které lidstvo používalo a používá dodnes... Američtí dokumentaristé se pustili do pozoruhodného pátrání na několika světadílech, jehož se před kamerou zúčastnili znalci historie Egypta, Mezopotámie a Číny. Sekundovali jim i odborníci, kteří se zabývají estetickou stránkou písma. Někdy před 5 000 lety se objevují znaky mající svou symboliku. Vývoj vedl k tomu, že znaků se začalo používat v poněkud jiném smyslu. Místo komplexní informace o zobrazovaném předmětu se začaly používat jako zvuková podoba představované věci. Stály tak u zrodu hláskových abeced používaných dodnes. Vedle řecké a latinské abecedy jim za svůj původ vděčí i psaná podoba hebrejštiny, azbuky, arménštiny, tibetštiny nebo indické abecedy dévánagárí a gvadžaráý.
2. Jak písmo změnilo svět: V roce 1448 experimentoval Johannes Gutenberg se speciální slitinou, ze které odléval jednotlivé litery z kovu do formy... Gutenberga poháněla snaha zhotovit větší množství kopií stejného textu rychlejším způsobem, než toho byli schopni středověcí písaři. Nakonec dospěl k tomu, že vyvinul systém sestavitelných písmen, které bylo možno pro tisk používat opakovaně. Knihtisk raketově akceleroval knižní produkci v tehdejší Evropě. To vedlo k růstu vzdělanosti a úspěšnému rozvoji nejrůznějších vědních odvětví. Ale úspěchu Gutenbergova tiskařského lisu předcházel dlouhý vývoj písma i substrátů, na které se psalo. Druhý díl amerického dokumentu nás seznámí s výrobou papyru, pergamenu i papíru. Připomene, čím a jak se kdysi psalo i jaká byla podoba prvních knih psaných ručně a později i strojově. (Česká televize)

Ikewoo

Charakterově poměrně tradiční dokument, který je ale velmi čistý, o vývoji písma s určitým náznakem okolností jeho vlivu na svět v dějinách. Je stavěn chronologicky, ale plynulé vyprávění nezadrhává a nenudí. Pokud pro vás písmo, slova, jazyk stále představují magický svět, který dokáže vyjádřit všechno od banalit po zcela nové světy, pak není možné nehodnotit dokument vysoko. Snad by bylo ještě zajímavé obohatit téma třetím a čtvrtým dílem spojujícím písmo a jazyky... Ale za mne jeden z top dokumentů, které jsem v poslední době viděl. ()

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin českého jazyka a literatury nebo dějepisu. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o vzniku písma. Vřele doporučuji. ()

subic

Pěkné pěkné, sice místy trochu rozvláčné, za to podrobnější než kde jaká školní učebnice. Je tu zachycen zajímavý moment, kdy se zaznamenávaly znaky jako věci nebo děje a jak se tytéž znaky začaly používat pro ten který zvuk. S písmem se zároveň vyvíjel i materiál, kam se písmo zaznamenávalo, ve 2. dílu je poměrně podrobně znázorněná výroba papyru. ()