Who Killed the KLF?

všetky plagáty
Veľká Británia, 2021, 88 min

JimiH

The White Room je mistrovský kousek žánru elektronické hudby a Chill Out patří mezi nejlepší ambietní alba všech dob. Dokument poodkrývá, jak se dalo dohromady legendární duo, které se postupně propadlo až do tenat šílenství. ()

ink flo

Příjemný poměr dobových záběrů VS mluvících hlav. Některé věci překvapivě úplně ignorují (ani slovo o "Chill Out") a ty novější události berou hodně letem světem, ale celkově důstojná pocta, Alan Moore citující Crowleyho included. ()

Stejšn

KLF byli fenomén začátku 90. let. Existovali velmi krátce, ale jejich dopad byl obrovský a posmrtný život také velmi zajímavý. KLF si za dobu svého trvání vytvořili doslova kult fanoušků a uctívačů a přesně jak říká Bill Drummond v tomto snímku: mohli udělat naprosto cokoliv a stalo se to hitem, bez ohledu na to, co to bylo. Dokonce i když nedělali nic, byl to hit. Věřím, že kdybych si i teď připnul na batoh placku s těmi třemi písmeny, většina lidí z mojí generace by věděla o co jde. Chování dua Drummond / Cauty vůči světu ten kult ještě prohlubovalo a přestože (nebo možná právě proto) že za sebou zabouchli dveře a ze dne na den se přestali s kýmkoliv bavit, celé to šílenství ještě přikrmili. Jedna z nejúspěšnějších a přesto nejzáhadnějších kapel konce minulého století. A ten dokument? Spousta zajímavých informací a záběrů, které jsem neznal (třeba z natáčení videoklipů J&A a America), celkově mi to pomohlo osvětlit charakter a motivace obou pánů. Možná jsem čekal víc informací o dalších lidech, kteří se kolem KLF pohybovali - zpěvácích v jejich skladbách, účinkujících ve videoklipech apod., kromě Tammy Wynette o nich nepadlo ani slovo. Taky by si zasloužil zmínku osud Forda Timelorda a jeho fanouškovské repliky. KLF ani po 30 letech ale nepřestávají fascinovat. ()