Jsou bez práce koláče?

Scenár:

Radim Grzybek

Kamera:

Daniel Tučník

Dokumentární film o práci v 21. století zkoumá, jakým způsobem se dnes pracuje, jak jsou za to lidé odměňováni a je-li jejich práce vůbec k něčemu. Jak práce ovlivňuje život lidí a celou naši společnost? Dnešní průměrný člověk stráví 1/3 života v práci. Bohužel, v současnosti se práce, jak jsme si dosud chápali, proměnila spíše v zaměstnání a činnost, kterou si člověk vydělává na život. To je základní kámen této problematiky – trávíme čas něčím, co nás nebaví a co bereme jen jako nutné zlo. Ti, kteří vytvářejí skutečné hodnoty – prvovýrobci, zemědělci, řemeslníci, pekaři – jsou na okraji zájmu dnešní mladé generace, ucházející se o práci. Protagonisté ve filmu Radima Grzybka – lékař, sedlák, manažer, umělecký truhlář nebo manažerka jídelních vozů, se zamýšlejí nad hodnotou práce, již sami vykonávají a hovoří o proměnách pohledu na fenomén práce a „uživení se“ v dnešní „ajťácké“ společnosti. Jednoznačně dospívají k názoru, že čas v práci, kterou neděláme rádi, a nemá pro nás smysl, je časem ztraceným. Ideální stav je, když berete svou práci jako poslání. (Česká televize)