Mami Wata

• Francúzsko Mami Wata (viac)
Nigéria / Francúzsko / Veľká Británia, 2023, 107 min

V zapadlé nigerijské vesnici Iyi na břehu moře ještě uctívají vodní bohyni jménem Mami Wata. Jednoho dne vlny vyplaví neznámého muže, kterého se ujímá místní vůdkyně Mama Efe spolu s dcerami. Namísto vděku a respektu ale cizinec Jasper hodlá pokořit tradiční matriarchát. Výrazný příspěvek do tzv. nigerijské nové vlny vypráví o ceně za pokrok a krizi víry. Jeden z vítězných snímků festivalu v Sundance vyniká hlavně jako vizuálně strhující film, plný poetických černobílých obrazů. (MFF Karlovy Vary)

Malarkey

57. KVIFF - Můžete jít na černobílý nigérijský film a nepochybovat? Podle mě nereálné. O to větší překvapení ale přichází, když si uvědomíte, že film je natočen s logickou posloupností, inteligentně, nápaditě a hlavně napínavě tak, že hltáte každou jeho další minutu. Režisér C.J. Obasi se, dle diskuze po filmu, tomuto příběhu totálně obětoval a zaslouží si za to tak můj absolutní obdiv. Čistý a jednoduchý příběh je provázán africkou tématikou a tajuplností, která ale často vybízí ke krutosti. Stačí, když zde někdo drží v ruce kulomet a hned Vám bude jasno, odkud vítr vane. Na africkém kontinentě pořád ale existují božstva, jako třeba Mami Wata, která s podobným zlem dokáží bojovat. A i o tom je tento film. Asi nejpřístupnější africký film běžnému divákovi, jaký jsem dosud viděl s perfektními hereckými výkony a geniální myšlenkou natočit film černobíle a zvýraznit tak typické africké prvky na obličejích všech protagonistů. ()

rivah

Černobílé, hutné, hypnotické obrazy a obřady černošského kmene s tvářemi i těly vyzdobenými hustými bílými tečkami a znaky se odehrávají většinou v noci na pevnině a u moře. Volné, náznakové a vizuálně strhující vyprávění, v němž se lze jen obtížně orientovat. ()

david141474

(KVIFF 2023) No jako nebylo to špatný, ale nebylo to ani nejlepší. Černobílej obraz mi byl celkem šumák, hlavně, že se na to dalo dívat. Na projekci přijela delegace z Nigérie, takže tam o filmu něco řekli, jako třeba to, že jim to trvalo 7 let a režisér do toho všechny jeho finance, takže mě ten film zajímal ještě o něco víc. Následně byl film puštěn, no ze začátku mě to celkem nebralo, ale po tom posezení u ohně mě to vtáhlo, sice to nebylo nic dechberoucího, ale nějak se filmu podařilo, mě do toho vtáhnout. Děj byl celkem plochej a jednoduchej, prostě nějaká vzpoura v jedné nigerijské vesničce, kde lidé následuji bohyni Mami Wata. No ta vzpoura samotná byla solidní, ale pak už to zase spadlo do průměru. Herci byli celkem solidní. Děj jak už jsem říkal byl jednoduchej a moc mě nevtáhl, jen v polovině filmu. No a finále je taky celkem slušný, no a zvrat na konci taky nebyl vůbec špatnej. 6,5/10 Na to, že to dělali 7 let, tak to nebylo zas tak špatný. (Pupp - 2.7.2023) ()