Sedm vězněných

Zubožený mladík se chce dostat ze spárů pašeráka lidí. Bude se držet svých morálních zásad i v boji o holý život? (Netflix)

papadoce

Už som si tak nejako zvykol, že brazílska produkcia býva hodne surová. Najmä vtedy, keď ukazuje život v južnej Amerike aký je. Tu sledujeme osudy niekoľkých dedinčanov, ktorí prišli za prácou do Sao Paula a stali sa rukojemníkmi falošnej pracovnej agentúry. Žiadna mzda, žiadna sloboda, doklady a telefóny fuč, len tvrdá práca na vrakovisku za ostnatým drôtom, pre úžerníka pod dohľadom miestnej polície. Najzaujímavejším je samozrejme príbeh Mateusa, ktorý asi ako jediný má dlhodobý plán ako sa z otroctva dostať bez toho, aby ohrozil svoju rodinu. Lenže, kde začína hranica medzi útekom na slobodu a faktom, že sa stáva taktiež otrokárom? Keď vidíte takéto filmy, vtedy si uvedomíte, ako dobre sa žije tu na Slovensku. Film je inak natočený vcelku profesionálne, žiadna amatérska produkcia. Zo známych ksichtov je tu iba Rodrigo Santoro, ale filmu to rozhodne neubližuje. Počas filmu divák nepociťuje nejaké zvláštne napätie, ale v podstate celý čas očakáva ako sa to skončí. Kam až Mateus zájde a či to vôbec stihne skôr ako ho popraví niektorí z jeho bývalých spoluotrokov. Treba povedať, že mal som svoj typ na koniec a netrafil som sa vôbec. Koniec sa asi najviac podobal skutočnému životu, bohužiaľ. Nitky sa vždy ťahajú niekde hore. Film sa hýbe na spravodlivých 70%. Dám mu tri, lebo polovice nie sú možné a štyri je už moc. Je to ale dobrý film na jedno pozretie. ()

Marze

Brazilske filmy bojkotuji,proto tyhle typy chteji postupne premenit Amazonsky prales v pastviny pro masny dobytek,jak geometricky roste pocet obyvatel Zeme.Ale pro prekonani hranice 70% v hodnoceni jsem udelal vyjimku. Je zde svet korupce a degradace systemu. Reziser ma evidentne mnoho taletu. Hrdina spadne do moralne ambivalentni o lasti.Je to zneklidnujici, pusobi to az jako dokument. Cara mezi obeti a zloduchy je tenta a vznikaji moralni dilemata ()

klukluka

Včera jsem si dal bezdomovce v L.A., dnes jsem si naordinoval novodobý otrokářství. Co mě asi tak čeká zítra..? Bojím se tu bednu zapnout. Ne, ve skutečnosti jsem rád, že o těch věcech vím. Nenechává mě to ale lhostejným a absolutně mě nenapadá, jak nebo čím bych mohl přispět ke změně. Je to chabej a nejspíš úplně marnej pokus, ale když tomu dám plnej počet hvězd, tak zvýším pravděpodobnost, že se na to třeba podívá nějakej politik, kterej to téma otevře například na půdě OSN. Možná podoba a rozsah toho byznysu je v Sedm vězněných zobrazená dokonale. A už jen za to ten film velebím a nemohl bych mu dát méně než 4 hvězdy. Je to chytrý, odvážný a užitečný film. A rozhodně jsem se u něj nenudil. Že nemá happy end? Protože je to nekompromisní, pravdivej biják a ne nějaká zasraná americká limča. ()

agentmiky

Čekal jsem asi o trochu více. Jako pesimistická sonda do života dělníků v Brazílii to funguje asi obstojně, při sledování vám je z toho dost smutno, ale autoři jaksi zapomněli na nějakou gradaci. Mě to totiž jako diváka moc nestrhlo, což považuji za obří mínus filmu. Rodrigo Santoro z hereckého obsazení jednoznačně vévodí, tady se ukazuje ta nepopíratelná kvalita. Na druhé straně herec ztvárňující Mateuse mě moc nepřesvědčil. Závěr s přerodem hlavního hrdiny asi přijatelný. Na ty tři hvězdičky se to ještě vyhrabalo, ale Brazilci umí rozhodně lepší filmy (viz. excelentní Elitní jednotka, na kterou rád vzpomínám). 5,5/10 ()

zette

"Kolik je tady takovych lidi? Dost na to, aby udrzeli chod tohoto mesta!" Za me vyborne drama bez happy endu a hlavne s vice nez aktualnim tematem. V Brazilii urcite. Skvele vykreslene postavy havniho "hrdiny" a sefa srotiste. Ta premena je dobre natocena, ma to napeti a hlavne pocit autenticnosti. Nad ocekavani dobry film. ()