NinadeL

Vídeňská opereta Járy Beneše Gruß und Kuß aus der Wachau měla premiéru 14. 12. 1938 ve Volksoper. Zkoušky probíhaly ve změněné politické atmosféře (po anšlusu 12. 3. 1938 se i v bývalém Rakousku odehrály podobné události jako v Německu po 30. 1. 1933 a mnoho lidí bylo z divadla odejito). I proto je dílo dodnes připomínáno s pietou a k 85. výročí proběhla opět na prknech Volksoper obnovená premiéra operety v operetě Lass uns die Welt vergessen – Volksoper 1938. Kompletní Benešova partitura se nedochovala a tak je současná podoba díla z velké části doplněna o hudbu jiných skladatelů. Současná inscenace současně zobrazuje fikční svět operety společně s tím, co se odehrávalo v zákulisí. Toto dílo bylo přijato s dojetím. Abych jmenovala jedno jméno za všechny, v Osvětimi byl v roce 1942 popraven textař a libretista Löhner-Beda. Nicméně veškeré dostupné informace se váží především k divadelním událostem a jen málo se lze dočíst o souvislostech s premiérou rakouského filmu na konci roku 1950. Film přišel až po Benešově smrti ve Vídni v dubnu 1949 a jedná se o vysloveně milou záležitost. Na dílech jako je toto si můžeme znovu a znovu připomínat, jak blízko jsme si byli nejen v kulturní oblasti a mentalita česká a rakouská se doplňovala v mnoha ohledech. Nebo v osudech jednotlivců, jako byl Rolf Wanka (před válkou milovaný idol také českých paní a dívek, po válce už jen těch paní a dívek ze západní strany železné opony). A už tehdy byl do Wachau vložen starší šlágr z Na tý louce zelený (opereta 1935, film 1936) Ich möcht von dir ein Foto / Já bych chtěl mít tvé foto, což ale není nic tak zvláštního, pokud vezmeme v potaz, že se někdy inscenace Na tý louce zelený pro změnu doplňovala o šlágr Už, už, už se podzim blíží z jiné Benešovy operety Růže z Argentiny (1940). Beneš měl relativně stálý tým textařů a libretistů a jednotlivé šlágry si dokázaly žít vlastním životem. Mezi takové zdařilé záležitosti patřila například už v roce 1924 Die Blanka, ja die Blanka (von der Živnostenská banka) otextovaná Löhner-Bedou. Filmová opereta Gruß und Kuß aus der Wachau je nevšední dílo. ()

Fingon

Hudba Jára Beneš? Chtěl jsem vědět víc, tak jsem trochu pátral. Na počátku byla opereta, ke které JB už někdy ve třicátých letech složil hudbu (předem podotýkám, že se v operetě nijak nevyznám). Jestli se přímo podílel na filmu, to nemohu s jistotou říct, spíš ne. Ale nevadí. Filmová verze se hned ze začátku pěkně rozjede, hlavně tedy rodinná sešlost s Wankou a spol., kdy se vyjeví, jak na tom rodina hradního pána (Rolf Wanka) vlastně je. Velká škoda, že zbytek filmu (88 minut) je ničím nepřekvapivá rutina. Mimo jiné zazní "Ich möcht von dir ein Foto" aneb německá verze Já bych chtěl mít tvé foto). Českou verzi znám jen z poslechu, Na tý louce zelený (pro kterou snad Foto bylo složeno) jsem neviděl. Jinak region Wachau doporučuji navštívit. ()